Gaz.Wszystko

Jędrysek: Narodowy Operator Kopalin Energetycznych nie będzie działać w interesie Polski

– NOKE ma dwie zasadnicze wady, które wykluczają jego sprawne funkcjonowanie – ocenia prof. Mariusz-Orion Jędrysek były Główny Geolog Kraju i inicjator poszukiwania gazu łupkowego w Polsce.

– Narodowy Operator Kopalin Energetycznych ma w założeniu przejąć udziały we wszystkich koncesjach na złoża węglowodorów ale równie dobrze na wszystkie surowce energetyczne. Póki co mówi się jedynie o łupkach, ale czy ktoś nad tym panuje albo da wiarygodne gwarancje? Dzięki temu poprzez NOKE będzie można jednorazowo sprzedać cały pakiet udziałów w koncesjach należących do Skarbu Państwa. Kiedy pojawi się rząd, który będzie chciał tego dokonać, po prostu zarobi na koncesjach, które przekaże, pewnie znowu za bezcen, w ręce zagranicznych firm dając im monopol, a bliski tego jest George Soros  – twierdzi.

– Kolejna wada to pomysł przejmowania udziałów na koncesjach w sytuacji gdy one już zostały w praktyce rozdane, bo wydanie koncesji na poszukiwania zobowiązuje do wydania koncesji na eksploatację. Zawiłości te tłumaczę w swoich wystąpieniach. Te koncesje musiałyby najpierw wygasnąć. Ale jak mamy wygasić koncesję uczciwie i legalnie, a do tego komuś silniejszemu niż nasze do doprowadzone do ruiny organizacyjnej i finansowej Państwo? Jak traktować Georga Sorosa, który kiedy chciał, o mało nie zawalił potęgi Banku Anglii, zmuszając go do rozpaczliwych działań ratunkowych? – pyta rozmówca Biznes Alert.pl. – Tworzenie NOKE to działania pozorowane. Nie ma formalnej możliwości objęcia takiej koncesji przez operatora dzisiaj. W najlepszym wypadku będzie to bardzo trudne. Szykuje się zatwierdzenie rozbioru zasobów polskich surowców. To będzie manewr jak z Eureco i PZU tylko, że na dużo ale to dużo większą skalę. Całe PZU może być warte tyle co jedna, dobra koncesja na węglowodory w łupkach.

– Przez stworzenie NOKE spod nadzoru zostaną wyjęte surowce inne, niż węglowodory. To niespójność w polityce surowcowej. Powtarzam, że w tych kwestiach nie wolno rozdzielać kompetencji i organizacji Państwa – przekonuje prof. Jędrysek.

– Najlepszym rozwiązaniem byłoby powołanie Polskiej Służby Geologicznej poprzez wydzielenie części kadr i zasobów z istniejących organów. Chciałem to zrobić jeszcze w latach 2005-07 – były gotowe ustawy. To na tych ludziach należałoby się oprzeć, chociaż po 2010 roku nastąpił ich odpływ. Polska potrzebuje grupy 200 fachowców – prawników, ekonomistów i geologów. NOKE to będzie zaledwie taka kulawa i ślepa mini-służba bez doświadczenia i wiedzy. Ten pomysł podważa wolę i/lub kompetencję rządu w sektorze surowcowym – kończy nasz rozmówca.


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Budowa połączenia Hermanowice–Strachocina. Źródło: Gaz-System

Gaz budzi się w Polsce na nowo. Coraz więcej pytań o przyłączenia

Analizy Gaz-Systemu wskazują, że w latach 2026-2035 nastąpi znaczny wzrost krajowego zużycia gazu ziemnego. Operator gazociągów przesyłowych przekazuje Biznes Alert,...

Udostępnij:

Facebook X X X