Środowisko

Polityka Surowcowa Państwa z naciskiem na geotermię. Minister Jędrysek w Toruniu

Mariusz Orion Jędrysek w Toruniu. Fot. Ministerstwo Środowiska

W Toruniu odbyły się kolejne konsultacje związane z projektem Polityki Surowcowej Państwa (PSP). Tematem dyskusji był drugi filar PSP dot. m.in. ciepła Ziemi. Organizatorem spotkania, które miało miejsce 22 lutego 2018 r., był wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek wraz z innymi politykami, ekspertami i przedsiębiorcami uczestniczyli w panelach dyskusyjnych pn. „Polityka państwa w zakresie surowców mineralnych” dot. pozyskiwania energii z geotermalnych źródeł.

Prof. Jędrysek podkreślił, jak wielką szansą rozwoju dla Polski stanowi geotermia. Zwrócił również uwagę na priorytetowość projektów związanych z ciepłem pochodzącym z Ziemi.

„Biorąc pod uwagę duży potencjał zasobów geotermalnych i korzystne warunki geotermiczne w Polsce, rozwój geotermii i geotermiki staje się jednym z głównych celów Polityki Surowcowej Państwa” – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek

„Próbujemy obecnie rozwinąć cały system geotermii od strony surowcowej” – dodał wiceminister.

Kluczowe kwestie

W opinii wiceministra środowiska istotną kwestią jest również rozwój geotermiki, czyli pobór ciepła zamienianego na energię elektryczną.

„Kluczową rolą przy rozwijaniu technologii geotermalnych i odpowiedniego rozpoznania geologicznego może być powstanie Polskiej Agencji Geologicznej, która wspomoże odpowiednio w działaniach Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa” – zaznaczył Jędrysek.

Również obecni na sali samorządowcy zaznaczyli, że inwestycje w odnawialne źródła energii są szansą na tanie i bezemisyjne ciepło dla mieszkańców. Świadczyć o tym może rozwój Lądka Zdroju, który poczynił inwestycje w geotermię na czym zyskali nie tylko lokalni mieszkańcy, ale i turyści.

Dlaczego Toruń?

Polska to kraj bogaty nie tylko w surowce pochodzące z kopalin. Nasze państwo znajduje się na granicy dwóch płyt tektonicznych: gorącej zachodnioeuropejskiej i chłodnej wschodnioeuropejskiej. Na tej granicy i na południu Sudetów mamy znaczące strumienie cieplne, a w sporej części kraju można korzystać z tzw. płytkiej geotermii.

„W Polsce eksploatowane są najczęściej mezozoiczne warstwy, dość zasobne w roztwory wodne. Najbardziej bogatym , jeśli chodzi o wydajność cieplną, są okolice Torunia. Temperatura wody wynosi średnio 62 stopnie na wypływie przy jednoczesnej ogromnej wydajności” – podkreślił prof. Jędrysek.

O projekcie Polityki Surowcowej Państwa

Projekt Polityki Surowcowej Państwa (PSP) to niezwykle istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i energetycznego Polski dokument, zawierający konkretne założenia dla wielu sektorów.

„Dzisiejszy świat jest cywilizacją surowców. Nie da się z nich nie korzystać. PSP wraz ze Strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju dąży do odpowiedniego gospodarowania tymi złożami” – przypomniał wiceminister.

Projekt PSP składa się z 9 filarów, które skupiają się na całościowym ujęciu geologii. Zwraca on m.in. uwagę na zapotrzebowanie surowcowe państwa oraz na tworzenie narzędzi i wyznaczanie kierunków działań w tym obszarze.

„Cieszę się, że udało nam się zainicjować projekt Polityki Surowcowej Państwa. Dzięki niemu będziemy mogli odpowiednio wykorzystać ogromny potencjał surowcowy naszego kraju” – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Kolejne spotkanie w ramach konsultacji nt. Polityki Surowcowej Państwa odbędzie się 28 marca 2018 r. we Wrocławiu. Podsumowująca konferencja odbędzie się w lipcu w Warszawie.

Ministerstwo Środowiska


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Niemieckie ciężarówki boją się opłat za klimat

  Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) wyraziło obawy o wysokie grzywny liczone w miliardach euro ze względu na wygórowane cele...

Udostępnij:

Facebook X X X