Polak przypilnuje wydatkowania środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

12 lutego 2020, 16:30 Alert
Przewodniczący komisji ITRE w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek fot. BiznesAlert.pl
Przewodniczący komisji ITRE w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek fot. BiznesAlert.pl

Prof. Jerzy Buzek będzie pilnował wydatkowania środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w energetyce, którego był pomysłodawcą. To część programu Europejskiego Zielonego Ładu Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek, pomysłodawca utworzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, został 12 lutego wybrany na sprawozdawcę rozporządzenia w tej sprawie w komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE). Fundusz, w wysokości 7,5 miliarda euro na lata 2021-2027, to kluczowy element programu „Europejski Zielony Ład” – informuje biuro posła.

– Nie mamy czasu do stracenia, jeżeli chcemy, by pieniądze bez opóźnień popłynęły od 1 stycznia 2021 roku do naszych regionów, miast, przemysłu, małych i średnich firm czy start-upów. I co kluczowe: muszą to być w całości nowe, dodatkowe środki, nieuszczuplające budżetów innych instrumentów i polityk UE – przede wszystkim polityki spójności czy Wspólnej Polityki Rolnej – zapowiedział Buzek.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wspierać m.in. rewitalizację terenów pokopalnianych i niwelowanie szkód górniczych, inwestycje ograniczające emisję CO2, zwiększające efektywność energetyczną i rozwój odnawialnych źródeł energii, tworzenie nowych miejsc pracy, innowacje – w tym społeczne, kursy zawodowe i inkubatory przedsiębiorczości, inwestycje w cyfryzację i nowe technologie, małe i średnie firmy oraz start-upy.

Biuro poselskie Jerzego Buzka