Wizyta Joe Bidena pod znakiem atomu i bezpieczeństwa Europy. Spięcie

24 lutego 2023, 07:30 Bezpieczeństwo

W kolejnym odcinku podcastu Spięcie, Tomasz Winiarski oraz Mikołaj Teperek, współpracownicy redakcji BiznesAlert.pl, podsumowują wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie i Warszawie. W tle także spotkanie B9 i Westinghouse wraz z budową amerykańskiej elektrowni jądrowej w Polsce.

– Zachód i lider Wolnego Świata Joe Biden rozumieją to, że Rosja wykorzystała surowce energetyczne i uczyniła z nich broń. Prezydent USA wyraził się jasno w trakcie wiecu w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, tzw. Arkadach Kubickiego, że na to nie ma zgody. To bardzo ważna informacja dla polskiej racji stanu. Polska od lat zabiegała o to, żeby Państwa Zachodu to w końcu zrozumiały. Liczyliśmy na to, że projekt Nord Steam 2 zostanie zablokowany. Widzimy, że powrotu do tych relacji w stylu “biznes jak zazwyczaj” (business as usual – przyp. red.) z Rosją nie będzie – opowiada Tomasz Winiarski.

– Z mównicy, przy której przemawiał Joe Biden, padły słowa o NATOnizacji Szwecji i Finlandii. Te dwa kraje spełniają wszelkie warunki przystąpienia do Paktu Północno-Atlantyckiego, które postawiła im Turcja. Stany Zjednoczone będą kolejnym gospodarzem szczytu NATO. Tymczasem w Polsce doszło do spotkania koalicji Bukaresztańskiej Dziewiątki B9, czyli krajów wschodniej flanki paktu – mówi Mikołaj Teperek.

– B9 to projekt powstały w 2015 roku po pierwszej próbie naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy przez Rosję w 2014 roku. Jest to koalicja, która się złączyła w odpowiedzi na nowe zagrożenia, które się pojawiły. Do Warszawy przyleciał także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Na spotkaniu byli obecni także Prezydent Andrzej Duda i Joe Biden oraz inne głowy państw tej grupy. Podczas rozmów mówili o potrzebie dalszego zacieśniania współpracy militarnej, aby wzmacniać wschodnią flankę NATO. Podkreślono, że istotna jest jedność. Ameryka ustami Joe Bidena powiedziała, że będzie w stanie zapewnić infrastrukturę wojskową i sprzętową niezbędną do tego, aby bronić naszego bezpieczeństwa. Mówiono także o wsparciu Ukrainy, ponieważ pomoc temu krajowi buduje nasze bezpieczeństwo – opowiada Winiarski.

Posłuchaj pełnego podsumowania wizyty Joe Bidena i Amerykanów w Polsce oraz na Ukrainie. Podcast jest dostępny na YouTube, Spotify oraz innych platformach streamingowych.

https://soundcloud.com/user-587093373/joe-biden-w-warszawie-usa-inwestuje-w-polsce-i-buduje-elektrownie-jadrowa-spiecie-s-5-odc-08

 

Rocznica inwazji Rosji na Ukrainę pod znakiem rozmów o bazie sprzętowej USA w Polsce