Jóźwicki: Nowa strategia energetyczna Francji w obliczu wojny na Ukrainie

9 marca 2022, 07:25 Atom

– Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział nową strategię energetyczną. Zamierza on rozwijać francuski miks energetyczny, stawiając na odnawialne źródła energii i energię jądrową. Nowe czasy, zachowanie Rosji, przyniosły więc reorientację w kwestii energetycznej kraju nad Sekwaną – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.

Dwa tygodnie przed inwazją Rosji na Ukrainę, 10 lutego 2022 w Belfort, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział nową strategię energetyczną. Jak podaje rządowa strona www.gouvernement.fr, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, przy jednoczesnym zmniejszeniu udziału paliw kopalnych, prezydent Republiki zamierza rozwijać francuski miks energetyczny, stawiając na odnawialne źródła energii i energię jądrową. Preferowane źródła energii to energia słoneczna, morskie farmy wiatrowe, energetyka wiatrowa na lądzie oraz rozwój sektora jądrowego. Według portalu www.selectra.info jest to zwrot o 180 stopni w stosunku do celu na rok 2017, jakim było zmniejszenie energetyki jądrowej co najmniej o 50 procent. Nowe czasy, zachowanie Rosji, przyniosły więc reorientację w kwestii energetycznej kraju nad Sekwaną.

Energia słoneczna, farmy wiatrowe na morzu i lądzie, energetyka jądrowa

Jednym z preferowanych źródeł energii odnawialnej jest energia słoneczna. Francja zamierza zwiększyć swoje moce produkcyjne dziesięciokrotnie i przekroczyć 100 GW do 2050 roku. Poza tym w planie jest stworzenie 50 wiatrowych farm morskich. Celem jest osiągnięcie 40 GW w 2050 roku. Oddanie do użytku pierwszej farmy jest planowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Oprócz tego Francuzi chcą postawić na farmy wiatrowe na lądzie. W tej kwestii będzie kontynuowany dotychczasowy rozwój. Obecnie produkowane jest18,2 GW rocznie, a do 2050 roku wartość ta ma być podwojona. Odnośnie energetyki jądrowej postanowiono, że żaden działający reaktor nie zostanie zamknięty, chyba że ze względów bezpieczeństwa. Wszystkie obecnie eksploatowane reaktory mają mieć wydłużoną żywotność powyżej 50 lat. To nie wszystko w kwestii energetyki jądrowej. Do 2050 roku powstanie sześć reaktorów. Prace nad pierwszym reaktorem rozpoczną się w 2028 roku, a rozruch zaplanowano na 2035 rok. Ponadto rozpoczęte zostaną badania nad budową ośmiu innych reaktorów EPR2 (European Pressurized Reactor – Europejski Reaktor Ciśnieniowy).

Nowa strategia wspierana jest przez plan „Francja 2030”, zaprezentowany jesienią 2021 roku. Polega on między innymi na opracowaniu małych innowacyjnych reaktorów jądrowych, postawieniu na zielony wodór oraz dekarbonizacji. Samo wprowadzenie na rynek nowych typów reaktorów będzie kosztować miliard euro. Połowa tej kwoty ma być przeznaczona na projekt „NUWARD”, dotyczący małych reaktorów modułowych SMR, natomiast druga część na opracowanie innowacyjnych reaktorów, wytwarzających mniej odpadów. Cel to dodatkowa moc produkcyjna 25 GW do 2050 roku. Poza tym program ten zakłada wyprodukowanie prawie dwóch milionów pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych. Budżet tego planu to ponad 50 miliardów euro. Dzięki tej inicjatywie producenci cementu i stali przechodzą z pieców termicznych na elektryczne. Jak podkreśla prezydent Republiki, ze strategii wspierania firm w wycofywaniu paliw kopalnych skorzystało 100 zakładów przemysłowych, co pozwoliło zmniejszyć emisję CO2 o milion ton rocznie.

Masowa produkcja bezemisyjnej energii elektrycznej

Nastawienie na masową produkcję bezemisyjnej energii elektrycznej jest nadal we Francji wyzwaniem na nadchodzące dziesięciolecia. Macron chce osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku poprzez wspieranie ekologicznej transformacji sektorów przemysłowych. Cel ten jest wspierany przez plan Francja 2030, który szczegółowo określa strategię dekarbonizacji dla francuskiego przemysłu. Jak podaje portal Selectra, cztery miliardy euro mają być przeznaczone na najbardziej zanieczyszczające gałęzie przemysłu, takie jak stal, chemia ciężka, cement, aluminium. Miliard euro ma być spożytkowany na wdrożenie sprawdzonych rozwiązań, takich jak niskoemisyjne ciepło, w celu odchodzenia od uzależnienia od paliw kopalnych.

Emmanuel Macron podkreśla, że Francja powinna być w stanie produkować 60 procent energii elektrycznej więcej niż dzisiaj. Na francuskiej rządowej stronie www.gouvernement.fr przeczytamy uzasadnienie tej polityki. Działalność społeczna, kulturalna i gospodarcza jest obecnie uzależniona od przepływu danych i sieci komunikacyjnych opartych na mocy i stabilności serwerów. Flota samochodowa i szeroko pojęty transport, od pojazdów prywatnych po transport lotniczy, już teraz zmierzają w kierunku elektromobilności. Prezydent Macron zauważa, że od 2017 roku liczba kupowanych samochodów elektrycznych zwiększyła się czterokrotnie. Aby sprostać tym wzywaniom Francja postawiła więc przyszłościowo na energię jądrową i odnawialne źródła energii z jednoczesnym wygaszaniem paliw kopalnych.Nowa strategia Francji, wprowadzona przed wojną na Ukrainie,wydaje się właściwa na obecne czasy. Rekordowe ceny węgla i gazu zachęcają do odejścia od tych źródeł energii, a Francja ma takie możliwości.

Putin chce demilitaryzacji Ukrainy i uznania aneksji Krymu