JSW rozważa różne opcje w sprawie restrukturyzacji

20 maja 2016, 12:45 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Jastrzębska Spółka Węglowa rozważa różne opcje w sprawie restrukturyzacji – powiedział dziennikarzom w piątek prezes Tomasz Gawlik podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Gawlik pytany czy spółka rozważa przeprowadzenie emisji akcji odpowiedział: „JSW jest w procesie restrukturyzacji, analizujemy różne opcje”.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował w środę, że JSW może wymagać dokapitalizowania w postaci nowej emisji akcji, z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Jak dodał, nie jest to jeszcze przesądzone. Jego zdaniem potrzeby finansowe JSW są większe niż 1 mld zł – taką kwotę wymieniał wcześniej m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Spółka rozmawia z inwestorami ARP, PIR, TF Silesia w sprawie odsprzedaży udziałów w aktywach koksowniczych. Prezes JSW poinformował, że spółka chciałaby mieć opcje odkupu tych aktywów w przyszłości w sytuacji poprawy sytuacji na rynku.

Pytany czy po planowanej sprzedaży aktywów spółka będzie potrzebować kapitału Gawlik odpowiedział: „Na ten moment uważamy, że się zbilansujemy”.
Poinformował też, że spółka nie planuje dalszej sprzedaży aktywów, prócz tych już zapowiedzianych.

Podtrzymał, że do końca czerwca JSW chce zakończyć plan restrukturyzacji.

Ocenił też, że w trzecim kwartale benchmark dla cen węgla koksowego będzie płaski.

– Odbicie cen na rynku spot będzie widać w czwartym kwartale – powiedział Gawlik.