Energetyka

Kanada pomoże Polsce z atomem. SMR wraca do gry?

Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Premier Kanady Justin Trudeau i premier Polski Donald Tusk podpiszą we wtorek w Warszawie porozumienie w sprawie współpracy obu krajów w dziedzinie energii nuklearnej.  Wizyta premiera Kanady to również możliwość powrotu do kwestii małych reaktorów atomowych (SMR). Po raz pierwszy ta kwestia poruszona została w 2022 roku.

Premier Kanady i premier Polski Donald Tusk podpiszą umowę o współpracy w dziedzinie energii nuklearnej Kanada – Polska – napisano na stronie premiera Kanady.

Premier Trudeau przebywa z wizytą w Polsce. W poniedziałek uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Kanadyjskie wsparcie polskiego atomu

W grudniu 2024 roku Polskie Elektrownie Jądrowe informowały, że otrzymały list intencyjny od Export Development Canada (EDC – agencja rządu federalnego wspierająca rozwój eksportu) w sprawie wsparcia w kwocie do 2,02 miliarda dolarów kanadyjskich z przeznaczeniem na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – informował portal World-nuclear-news.com.

Firma Westinghouse Electric podawała wówczas, że wsparcie EDC będzie przeznaczone na dostawy towarów i usług od kanadyjskich dostawców na budowę projektu zlokalizowanego w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu. Westinghouse należy do dwóch kanadyjskich firm, Brookfield i Cameco, jest dostawcą technologii budowy reaktorów do elektrowni nuklearnych.

Współpraca w dziedzinie energetyki, sytuacja na Ukrainie i bezpieczeństwo transatlantyckie były w grudniu 2023 roku jednym z tematów pierwszej rozmowy Trudeau z Tuskiem kilka dni po powstaniu nowego rządu Polski.

– Premierzy rozmawiali też o metodach wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i w Europie, w tym przy użyciu technologii nuklearnych – napisano wówczas w komunikacie kancelarii premiera Kanady.

Polska chce zbudować SMR z Kanadą

W listopadzie 2022 roku podczas spotkania z Polonią kanadyjską sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera mówił, że Polska zmienia model systemu energetycznego i jest zainteresowana współpracą z Kanadą w zakresie budowy małych reaktorów jądrowych. Pierwszy na świecie tzw. mały reaktor modułowy (SMR – small modular reactor) ma zostać zbudowany w elektrowni Darlington w Ontario, przez publicznego, należącego do rządu Ontario operatora Ontario Power Generation, według projektu GE Hitachi (GEH). Nowy reaktor ma produkować energię elektryczną już w 2028 roku.

Biznes Alert / PAP

Były pełnomocnik rządu: Elektrownia jądrowa w Polsce musi powstać


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X