Kanada wprowadzi sankcje przeciwko Gazpromowi i innym rosyjskim firmom

30 czerwca 2015, 07:40 Alert
gaz

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformował Reuters, Kanada ma wprowadzić sankcje ekonomiczne przeciwko rosyjskim firmom energetycznym na czele z Gazpromem w odpowiedzi na działalność rosyjskich bojowników na wschodzie Ukrainy.

Oprócz Gazpromu sankcjami mają zostać objęte Surgutnieftegaz i Transniefteprodukt, a także Oboronprom, Chemcomposite, Stankoinstrument, Vysokotochnye Kompleksy, United Aircraft Corporation, Tula Arms Plant, oraz Sirius. Sankcje obejmą także Marshall Capital Fund, Młodzież Eurazjatycką oraz Klub Motocyklowy Nocne WiIki. Osobowe sankcje zostały rozszerzone na Aleksandra Dugina, szefa Młodzieży Eurazjatyckiej i ideologa neofaszystowskiego.

Ottawa nie podała więcej informacji na ten temat. Jeżeli dojdzie do wprowadzenia nowych obostrzeń, powyższe spółki dołączą do listy, na której znajdują się Novatek, Rosnieft oraz cały sektor naftowy, spółki zbrojeniowe i banki rosyjskie objęte kanadyjskimi sankcjami, które są analogiczne do tych wprowadzonych przez kraje Unii Europejskiej i USA.

Do tej pory USA i Europa wstrzymywały się przed wprowadzeniem sankcji wobec Gazpromu ze względu na uzależnienie części krajów Unii Europejskiej od jego dostaw gazu. Nie wiadomo, czy Kanada skoordynowała swoją decyzję z sojusznikami.