Aktualności

Kanclerz Niemiec uważa, że reparacje to „kwestia uregulowana”. Mularczyk: Polska wciąż ponosi konsekwencje zniszczeń

Mularczyk

Europoseł Arkadiusz Mularczyk z raportem, który dokładnie pokazuje jak ogromne straty poniosła Polska w wyniku niemieckiej okupacji / Fot: East News

Nowy kanclerz Niemiec Friedriche Merz, który gościł w środę w Polsce, oznajmił na konferencji prasowej, że kwestia reparacji wojennych „została już uregulowana”. Według Arkadiusza Mularczyka, europosła PiS i b. pełnomocnika Rządu ds. Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych. „Polska gospodarka wciąż ponosi koszty II wojny światowej” – powiedział Mularczyk w rozmowie z Biznes Alertem.

Merz wypowiedział słowa o uregulowanej prawnie kwestii reparacji na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem.

Nigdy nie zrzekliśmy się reparacji

Jak powiedział w rozmowie z Biznes Alertem europoseł Arkadiusz Mularczyk, Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych. Świadczą o tym uchwały Sejmu i Rady Ministrów, które wciąż są aktualne i obowiązujące. 

Mularczyk porównał stan gospodarki Polski i Hiszpanii przed II wojną światową, które były na podobnym poziomie przed wojną. 

Dziś Hiszpania jest w pierwszej dziesiątce gospodarek, my dopiero w drugiej. Mimo 80 lat od zakończenia wojny i gigantycznego wzrostu Polski w obrębie 30 lat, te różnice są cały czas ogromne. Musimy mieć świadomość, że tu nie chodzi tylko i wyłącznie o kwestie wyrównania strat, ale też tego, żeby Polska była traktowana jako partner w relacjach z Niemcami na dzień dzisiejszy –  powiedział europoseł.  

Wciąż ponosimy koszty zniszczeń wojennych

Mularczyk podkreślił, że brak reparacji to nie tylko problem historyczny, ale i współczesny. Ograniczenia w rozwoju infrastrukturalnym, utracone pokolenia Polaków, emigracja zarobkowa i luka w potencjale przemysłowym – wszystko to można powiązać z brakiem powojennego wsparcia i brakiem rekompensaty za poniesione straty.

Polska nigdy nie wróciła na naturalną ścieżkę wzrostu. Niemcy odbudowały się z pomocą planu Marshalla. My zostaliśmy z ruinami i sowiecką okupacją – podkreślił Mularczyk.

Straty Polski w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny to 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych – zaznaczają autorzy publikacji „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej”, który został opublikowany 1 września 2022 roku. Roszczenia odszkodowawcze Polski wobec Niemiec nie wygasły i nie uległy przedawnieniu – wskazują autorzy.

Raport składa się z trzech obszernych tomów, które stanowią podsumowanie pięciu lat prac posłów tworzących Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej oraz powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w grudniu 2021 r. Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.


Powiązane artykuły

Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

Fundusz gwarancyjny z KPO ruszy w 2026 r. 10 mld zł kredytów dla MŚP

Od 2026 roku małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce zyskają dostęp do kredytów inwestycyjnych na innowacyjne technologie, wspieranych państwową gwarancją....
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...

Udostępnij:

Facebook X X X