EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Karpiński: Elektrownia Opole zapewni energię czterem milionom gospodarstw domowych

fot. Ministerstwo Skarbu Państwa

– To największy chyba energetyczny plac budowy w Europie. W moim expose mówiłam o bezpieczeństwie Polaków. Wpisuje się w nie także bezpieczeństwo energetyczne. Elektrownia Opole będzie największą elektrownią na węgiel kamienny – powiedziała premier Ewa Kopacz.

–  Konsekwentna polityka energetyczna Polski i wyniki szczytu klimatycznego osiągnięte dzięki twardej postawie pani premier Ewy Kopacz, pozwalają nam kontynuować spójny program inwestycji energetycznych. Elektrownia Opole II zapewni stabilne dostawy prądu do 4 mln gospodarstw domowych –  powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Dziewięć miesięcy po rozpoczęciu budowy, w fundamenty nowych bloków Elektrowni Opole został wmurowany kamień węgielny.

W 2019 r. opolska elektrownia będzie jedną z najnowocześniejszych siłowni węglowych na świecie. Nowe bloki o mocy 900 MW brutto każdy będą zużywały rocznie ok. 4,1 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25 proc. wyższej od obecnie stosowanych w polskiej energetyce oraz umożliwi znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 20 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii.

–  Elektrownie opalane węglem kamiennym odpowiadają za blisko połowę produkcji prądu w Polsce. Dzięki zwiększeniu średniej sprawności nowych bloków z ok. 35 do 45 proc. emisja CO2 zostanie znacząco obniżona. Polska wkłada ogromny wysiłek w modernizacje sektora energetycznego. Łączne nakłady spółek Skarbu Państwa na inwestycje w energetykę wyniosą ponad 100 mld zł do 2020 r. –  powiedział Włodzimierz Karpiński.

Inwestycję w Opolu o wartości ponad 11,6 mld zł brutto realizuje konsorcjum: Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa przy współudziale Alstom Power, który jest generalnym projektantem i dostawcą kluczowych urządzeń. Konsorcjum wykonało już blisko 10 proc. prac i z powodzeniem realizuje zaplanowane „kamienie milowe”, czyli kolejne kluczowe etapy inwestycji. Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w lutym 2019 r.

Inwestycja w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju regionu. W trakcie realizacji projektu kontrakty na dostawę surowców i materiałów zdobędzie 350 firm, prace wykonywać będzie około 200 przedsiębiorstw budowlanych, a zatrudnienie na placu budowy w szczytowym momencie sięgnie 4 tys. osób.

Ciekawostki:

Ziemi z wykopów pod fundamenty nowych bloków wystarczyłoby do zasypania Zalewu Zegrzyńskiego na Mazowszu (980 tys. m3). Ilość wykorzystanych do budowy nowych bloków konstrukcji stalowych jest zbliżona do budowy nowojorskiego Empire State Building (65 tys. ton), a betonu wystarczyłoby do postawienia drugiego Pentagonu (250 tys. ton). Długość kabli wynosi natomiast tyle, ile trasa z Warszawy do Lizbony (3 tys. km).

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Katastrofa węgla kamiennego w Polsce

Likwidacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest sprawą niezręczną dla polskiego rządu, który pełni funkcje właścicielskie w tej branży. Wynika to...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Udostępnij:

Facebook X X X