EnergetykaGaz.Wszystko

Karpiński: Unia Energetyczna może integrować UE

Propozycja utworzenia unii energetycznej może być czynnikiem silnie integrującym Unię Europejską – powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas IV Europejskiego Kongresu Finansowego, który rozpoczął się w poniedziałek w Sopocie. 

– Bezpieczeństwo finansowe to stabilne, dobrze zarządzane i nadzorowane instytucje finansowe. Spółki, w których znaczącym akcjonariuszem jest Skarb Państwa są bardzo ważnym składnikiem polskiego rynku finansowego. Nasza strategia właścicielska zakłada wzmocnienie ich wiodącej roli na rynku krajowym i w regionie. Będziemy wspierać działania budujące ich wartość i pozycje – powiedział Karpiński. – Dziś sytuacja za wschodnią granicą UE sprawia, że kwestie bezpieczeństwa znów uzyskują priorytet.

Tegoroczny Kongres jest poświęcony przede wszystkim zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem finansowym i energetycznym Unii Europejskiej. Uczestnicy paneli odpowiedzą m.in. na pytanie czy możliwa jest dalsza polityczna integracja UE bez zapewnienia bezpieczeństwa finansowego i energetycznego.

– Możemy również odwrócić to pytanie – czy możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i energetycznego bez mądrych decyzji polityków, którzy działają w imię wspólnego interesu Unii Europejskiej, a nie partykularnych celów poszczególnych państw? Proponowana przez polski rząd unia energetyczna to pomysł na sprowadzenie do wspólnego mianownika rozbieżnych interesów gospodarczych i test na solidarność europejską – powiedział Włodzimierz Karpiński. – Kolejnym sprawdzianem solidarności będzie teraz czerwcowe spotkanie przywódców unijnych, którzy podejmą decyzję w tej sprawie.

Włodzimierz Karpiński mówił również o Giełdzie Papierów Wartościowych, która jest największą w regionie pod względem kapitalizacji.

– Jednak dotychczasowe motory rozwoju dla giełdy wyczerpują się. Dlatego przed nami trudne decyzje dotyczące rynku kapitałowego, które wyznaczą drogę jego rozwoju na kolejne lata – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie to spotkanie czołowych, europejskich i krajowych polityków, przedstawicieli świata biznesu i nauki. Efektem pracy uczestników kongresu będą rekomendacje dla Polski i Unii Europejskiej.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X