KE wskazała regiony w Polsce, które mogą skorzystać z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

27 lutego 2020, 10:45 Alert
Komisja Europejska

Komisja Europejska wskazała regiony, które będą brane pod uwagę przy udzielaniu środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jeśli chodzi o Polskę, obszarem, który ma na to duże szanse jest Śląsk.

Wsparcie UE dla Polski

Elisa Ferreira, komisarz ds. spójności i reform UE, stwierdziła, że takie działanie będzie mobilizujące dla poszczególnych krajów. – Publicznie po raz pierwszy pokazujemy, które regiony wybraliśmy. To jednocześnie zaproszenie dla krajów członkowskich do przygotowywania planów transformacji – powiedziała.

Cały mechanizm sprawiedliwej transformacji, w ramach którego będą też gwarancje i kredyty z EBI, a także dodatkowe finansowanie z polityki spójności ma pozwolić zmobilizować co najmniej 100 mld euro, aby wesprzeć przemiany na drodze do neutralności klimatycznej. Do Polski ma trafić z tego więcej niż jedna czwarta. Nasz kraj nie dostał większych środków na sprawiedliwą transformację tylko dlatego, że wprowadzono górne limity. Regionami w Polsce, które mogą skorzystać z pomocy UE to Śląsk, Wielkopolska wschodnia oraz województwa: lubelskie, łódzkie i małopolskie.

Aby środki na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji mogły trafić do państw członkowskich przywódcy unijni muszą się porozumieć w sprawie wieloletniego budżetu UE. Podczas ubiegłotygodniowych negocjacji na szczycie UE nikt nie podważał kwoty zaproponowanej na ten cel, ale dopóki rozmowy się nie zakończą, nie jest możliwe przygotowanie odpowiedniej legislacji, by uruchomić finansowanie.

Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl

Raport KE: Transformacja energetyczna UE najsilniej uderzy w Polskę