KGHM nie zmienia strategii z kursem na OZE i atom, ale liczy pieniądze

17 listopada 2022, 11:30 Alert

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot zapowiedział rewizję strategii przyjętej na początku 2022 roku. – Nie chcemy podejmować nagłych decyzji, ale chcemy przeanalizować strategię w kontekście makroekonomii i bezpieczeństwa – powiedział podczas konferencji wynikowej.

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes KGHM Tomasz Zdzikot. Fot. BiznesAlert.pl

KGHM chce dokonać przeglądu strategi przyjętej na początku 2022 roku. Nowy prezes Tomasz Zdzikot zaznacza, że obecnie spółka koncentruje się na tworzeniu budżetu na 2023 rok.

– My na razie funkcjonujemy w niepełnym składzie jako zarząd. Mamy często podwójne role i czekamy na ukonstytuowanie się pełnego zarządu. Teraz koncentrujemy się na konstruowaniu budżetu na 2023 rok. To bardzo ważne, aby zbilansować wydatki, a także ambitne plany inwestycyjne. Po trzecie chcemy przejść do przeglądu strategii KGHM przyjętej na początku 2022 roku – powiedział prezes KGHM.

– Nie chcemy podejmować jakichś nagłych decyzji, ale chcemy przeanalizować strategię w kontekście makroekonomicznej czy bezpieczeństwa. To zadanie dla zarządu na następne miesiące – dodał.

– Nie chcemy zmieniać strategii. Gdybyśmy chcieli to zrobić, to byśmy to dziś zrobili. Mamy nowy zarząd, będziemy mieli nowych członków. Przy rekonstrukcji połowy członków zarządu zasadne wydaje się przeprowadzenie weryfikacji strategii. Nie wiem czy coś zmienimy, dzisiaj tego nie powiem. O dalszych krokach względem strategii będziemy informować w przysżłości – powiedział prezes KGHM.

Produkcja w Polsce i za granicą

Prezes Zdzikot podkreślił, że KGHM chce się skupić również na produkcji w Polsce i za granicą. – Wyniki finansowe są dobre, szczególnie w kontekście otoczenia makroekonomicznego. Pomimo zmniejszenia wartości srebra i miedzi, kurs dolara, który się umocnił, pozytywnie przełożył się na wynik spółki. Cieszymy się, że wzrosły przychody. Produkcja miedzi jest stabilna i to nas satysfakcjonuje – zaznaczył.

OZE

– Cel strategii OZE nie był postawiony przypadkowo. W 2030 roku mamy mieć 50 procent energii ze źródeł odnawialnych, ale przyrost nie musi być liniowy. Chodzi zarówno o projekty OZE, jak i SMR. Liczymy na licencje offshore, liczymy również na fotowoltaikę. Obecnie włączyliśmy z powrotem bloki gazowo parowe i produkujemy energię. Nasze moce gwarantują nam 22-23 procent naszej konsumpcji – powiedział prezes Zdzikot.

Inwestycje

Jesteśmy na etapie konstruowania budżetu na 2023 roku. Inwestycje składają się na trzy elementy – odtworzeniowe, utrzymaniowe i rozwojowe. Nie wiemy jeszcze jak będą wyglądały proporcje. Obecnie inwestycje rozwojowe odpowiadają za 30 procent wydatków inwestycyjnych – podkreślił.

Mariusz Marszałkowski/Jędrzej Stachura

KGHM przedstawia wyniki po trzech kwartałach. Przychody idą w górę