EnergetykaEnergia elektrycznaOpinie

Kłossowski: Musimy stać się realistami na rynku energii

Prezes PSE Eryk Kłossowski. Fot. Jędrzej Stachura

Prezes PSE Eryk Kłossowski. Fot. Jędrzej Stachura

– Musimy się stać realistami, otrząsnąć się i przestać wierzyć, że połączone systemy elektroenergetyczne mają charakter miedzianej płyty i prześlą energię elektryczną skądkolwiek dokądkolwiek w każdych okolicznościach – ocenił prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Eryk Kłossowski podczas konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej 2021. Jego zdaniem nie uda się usunąć wszystkich ograniczeń rynku energii ani stworzyć konkurencji doskonałej. 

– Komisja Europejska hołduje zasadzie rynku jednotowarowego, na którym jedynym towarem jest energia elektryczna. Powinniśmy iść w kierunku wdrażania rynku wielotowarowego, na którym mamy do czynienia z takimi towarami jak energia, moc i wiele innych produktów – powiedział – powiedział prezes PSE Eryk Kłossowski.

– Rynek mocy nie odchodzi jeszcze do historii. W tym momencie likwidacja dotyczy tylko i wyłącznie jednostek węglowych. Jednak zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej ma on charakter instrumentu przejściowego. I tutaj niestety widzimy błąd w dzisiejszym modelu rynku –

– Komisja Europejska hołduje zasadzie “energy only market”, czyli rynku jednotowarowego, na którym jedynym towarem, będącym przedmiotem obrotu jest energia elektryczna, niezależnie od źródła generacji. Powinniśmy iść w kierunku wdrażania rynku wielotowarowego, na którym mamy do czynienia z takimi towarami jak energia, moc i wiele innych produktów – zaznaczył.

– Operator systemu przesyłowego, niczym jakaś fabryka, wytwarza towar, którym są zainteresowani konsumenci. Tym towarem są nieprzerwane dostawy energii elektrycznej. Do tego potrzebujemy jednak surowców, tymczasem regulacje krajowe i unijne skazują nas na traktowanie całego rynku jako jednej wielkiej miedzianej płyty, na której można zawrzeć dowolną transakcję a której wykonalność my mamy poręczyć – podkreślił.

– Handel na tej miedzianej płycie odbywa się w myśl modeli mikroekonomicznych z kart podręczników teoretycznych, fikcyjnych wręcz modeli konkurencji doskonałej. To jest zasadniczy błąd. Musimy się stać realistami, otrząsnąć się i przestać wierzyć, że połączone systemy elektroenergetyczne mają charakter miedzianej płyty i prześlą energię elektryczną skądkolwiek dokądkolwiek w każdych okolicznościach – powiedział.

Prezes PSE zaznaczył, że istnieją ograniczenia sieciowe, które nigdy nie zostaną usunięte. – Jest to bowiem nieopłacalne a z drugiej strony cały handel nie odbywa się w warunkach konkurencji doskonałej – dodał. – Każdy uczestnik rynku ma inne oczekiwane stopy zwrotu, innego rodzaju dostęp do informacji i inną strategię. Właściwie wszystkie założenia neoklasycznej ekonomii w zderzeniu z rzeczywistością rynkową legną w gruzach. Są totalną fikcją i bzdurą piramidalną – powiedział.

Zdaniem Kłossowskiego, Europa potrzebuje rynku wielotowarowego i świadomości o ograniczeniach sieciowych. – Należy stworzyć rynek, na którym ceny są sygnałem lokalizacyjnym i to jest podstawa – podkreślił.

Opracował Jędrzej Stachura

PSE konsultują zmiany regulaminu rynku mocy, które mają uprościć rozliczenia


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X