Koalicja chce mrozić ceny gazu do końca 2024 roku, ale energii tylko do połowy

6 listopada 2023, 13:00 Alert

Koalicja Obywatelska (KO) zabrała głos w dyskusji o przedłużeniu mechanizmu mrożenia cen energii, który w Polsce został wprowadzony w 2023 roku. Partia proponuje zamrożenie cen energii elektrycznej na pierwsze sześć miesięcy 2024 roku oraz gazu na cały rok.

Koalicja Obywatelska przedstawiła propozycję zamrożenia cen energii elektrycznej na okres sześciu miesięcy przyszłego roku oraz zamrożenia cen gazu na cały 2024 rok. – Prowadzimy rozmowy dotyczące cen energii. Wiemy, że tak radykalny wzrost cen energii dla gospodarstw domowych jest absolutnie nie do zaakceptowania i dlatego prowadzimy prace, mamy już konkretne wyliczenia dotyczące zamrożenia cen energii na poziomie zbliżonym do cen tegorocznych – powiedział Andrzej Domański, doradca Donalda Tuska i przyszły poseł Platformy Obywatelskiej (PO), w rozmowie z Polsat News.

– W naszych rozmowach pojawia się termin kolejnych sześciu miesięcy, w których te ceny – mówię o energii elektrycznej – byłyby zamrożone. Widzimy miejsce, aby cały 2024 rok dla cen gazu był zamrożony, a później jakieś stopniowe dochodzenie do cen rynkowych – dodał.

W 2023 roku Polska zamroziła ceny energii na poziomie z 2022 roku. Ceny energii, ciepła i gazu są subsydiowane obniżając ceny na rachunkach z tego tytułu pomimo rekordowych taryf ze względu na kryzys energetyczny. Obecnie na scenie politycznej trwa dyskusja, czy w 2024 roku dojdzie do przedłużenia obowiązujących mechanizmów, czy zostaną wprowadzone nowe. Cena maksymalna dotyczy gospodarstw domowych jednostek samorządu terytorialnego, niektórych podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Biorąc pod uwagę wypowiedzi polityków z różnych ugrupowań i opinie ekspertów, wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku mechanizm zostanie utrzymany, niezależnie od kształtu rządu. Forum Energii szacuje, że największe podwyżki cen energii w gospodarstwach domowych w 2024 roku mogą sięgnąć 68 procent, ale rekomendują ograniczenie mrożenia cen energii i wprowadzenie innych, bardziej wycelowanych rozwiązań.

ISBnews / Jędrzej Stachura

Ceny energii mogą być wyższe nawet o 68 procent. Eksperci ostrzegają, że wieczne mrożenie to pułapka