Przegląd funkcjonowania rezerwy MSR ( mechanizm rezerwy stabilizacyjnej) który jest planowany w 2021 roku może mieć bardzo duży wpływ na ceny uprawnień do emisji CO2 (EUA)– wynika z ostatniego raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami dotyczącego rynku CO2.
Mniej sprzedanych uprawień w UE
W 2019 roku w ramach rynku pierwotnego przeprowadzono w sumie 208 aukcji, na których sprzedano blisko 588,54 mln uprawnień EUA należących do 28 państw członkowskich UE. – Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego roku sprzedany wolumen zmniejszył się o około 37 procent, w związku z rozpoczęciem działania rezerwy MSR od 2019 roku oraz czasowym wstrzymaniem sprzedaży uprawnień brytyjskich z uwagi na ryzyko Brexitu – czytamy w raporcie. Pomimo znacznie niższego wolumenu sprzedaży w 2019 roku państwa członkowskie UE osiągnęły nieznacznie wyższy przychód w roku poprzednim, sięgający 14,5 mld euro.
Polska sprzedaje więcej niż w roku poprzednim
Autorzy raportu zauważają, że w 2019 roku Polska jako jedyne państwo spośród wszystkich sprzedawała na aukcjach więcej uprawnień EUA niż w poprzednim roku – 103,86 mln w porównaniu do około 78 mln w 2018 roku. – Stało się tak dzięki dodatkowo sprzedawanym uprawnieniom EUA, które nie zostały wydane instalacjom w ramach derogacji zgodnie z art. 10c dyrektywy EU ETS – stanowiących liczbę 55,8 mln. Bez tych dodatkowych uprawnień, Polska (na skutek działania rezerwy MSR) miałaby do sprzedania tylko ok. 48 mln uprawnień EUA – tłumaczą eksperci KOBIZE.
Polska w latach 2013-2019 sprzedała na aukcjach organizowanych na giełdzie EEX ok. 376 mln uprawnień EUA i EUAA osiągając z tego tytułu przychód w wysokości ok. 4,86 mld euro. Średnia cena EUA w tym czasie wyniosła dla polskich uprawnień ok. 13 euro za 1 uprawnienie EUA/EUAA.
Ceny uprawień w 2020 roku
Eksperci KOBIZE powołują się na ekspertów Refinitiv, dla których kluczowymi czynnikami dla cen uprawnień EUA w 2020 roku będzie miało m.in. dalsze ograniczanie podaży uprawnień na aukcjach poprzez działanie rezerwy MSR, zwiększenie celu redukcji emisji w EU ETS w związku ze zwiększeniem ogólnego celu dla UE na 2030 roku do 50 procent lub 55 procent, większa skłonność instalacji do stosowania tzw. fuel switching, czyli zmiany paliw na mniej emisyjne (np. gazowe), rozwiązanie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w ramach tzw. Brexitu po 2020 roku czy stopień odchodzenia państw członkowskich UE od paliw węglowych oraz związana z tym możliwość umorzeń uprawnień EUA w systemie EU ETS.
Analitycy Refinitiv prognozują, że średnia cena uprawnień w 2020 roku wynosić będzie ok. 28 euro.
– Bardzo duży wpływ na ceny EUA może mieć przegląd funkcjonowania rezerwy MSR, który jest planowany w 2021 roku Refinitiv oszacowało np., że pozostawienie procentowego współczynnika uprawnień MSR na poziomie 24 procent w okresie do 2030 roku. Chodzi o jego zwiększenie z 12 procent do 24 procent od 2024 roku spowoduje dodatkowe zasilenie rezerwy ok. 800 mln uprawnień EUA – czytamy w raporcie. Spowoduje to – zdaniem autorów raportu – dodatkowe umorzenie w rezerwie MSR ok. 1 mld uprawnień EUA w okresie od 2023-2030). – Przełoży się to oczywiście na ceny, które przez to będą utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie – czytamy w badaniu.
Opracowanie: Bartłomiej Sawicki