(CIRE)
Miesiąc temu przy wjeździe do Zakopanego oraz na Krupówkach zawisły billboardy z napisem „Zakopiański smog wita turystów”. W ubiegłą sobotę rozpoczęła się kolejna odsłona kampanii, której bohaterem tym razem jest burmistrz miasta.
Od soboty, 12 marca przejezdnych witają billboardy przedstawiające superbohatera na tle błękitnego nieba z napisem „2017 rok: Burmistrz Dorula bohaterem! Wprowadził uchwałę antysmogową”.
„Pierwszym billboardem chcieliśmy przede wszystkim uświadomić władzom miasta, że problem smogu jest dosłownie widoczny dla mieszkańców i turystów i że nie można go dłużej ignorować” – wyjaśnia Weronika Paszewska z Akcji Demokracji. „Kolejnym plakatem zamierzamy zachęcić władze do spojrzenia w przyszłość i podjęcia odważnych decyzji w walce ze smogiem – przyjęcia uchwały antysmogowej. Bo tylko taka decyzja może rozwiązać problem.” – dodaje Paszewska.
Pod koniec stycznia organizatorzy kampanii – Akcji Demokracji i ClientEarth, wystosowały apel do władz Zakopanego, w którym domagają się aby te doprowadziły do przyjęcia uchwały antysmogowej, a do czasu poprawy stanu powietrza zrezygnowały z pobierania opłaty miejscowej od turystów.
Jak podkreślają obie organizacje czyste powietrze jest wymogiem pozwalającym władzom gmin na pobieranie opłat miejscowych od turystów. Tymczasem pod względem czystości powietrza Zakopane jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a opłata miejscowa wynosi 2 złote od osoby za dobę pobytu. Corocznie Zakopane zarabia około 3 mln złotych tytułem opłat miejscowych.
„Zakopane to najpopularniejszy polski kurort górski. To duży prestiż, ale i ogromne zobowiązanie.” – mówi Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth. Jak podkreśla do niedawna władze samorządowe nie dysponowały narzędziami prawnymi pozwalającymi na realną walkę z problemem, ale od kilku miesięcy obowiązują przepisy dzięki którym województwa, w konsultacji z samorządami niższego szczebla, mogą wprowadzać różnego rodzaju ograniczenia w paleniu gorszych jakościowo paliw bądź w paleniu w gorszych piecach.
Zgodnie z prawem uchwałę antysmogową podejmuje sejmik województwa, a nie konkretna miejscowość. Ustawa zobowiązuje jedynie do zasięgnięcia opinii wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Ich stanowisko nie jest jednak wiążące. W praktyce jednak wprowadzenie uchwały bez zgody gminy, na terenie której miałby obowiązywać zakaz, mijałoby się jednak z celem. Dlatego władze województwa zachęcają gminy, aby składały wnioski w tej sprawie.