Kolejny przeciek o zakusach Orlenu na Rafinerię Schwedt, ale najpierw nacjonalizacja

23 września 2022, 07:00 Alert

Przejęcie w zarząd powierniczy aktów rosyjskiego Rosnieftu w Niemczech, w tym Rafinerii Schwedt zaopatrującej Polskę zachodnią, to może nie być koniec. Polacy deklarują, że dostarczą tam ropę, jeśli Rosjanie zostaną wywłaszczeni. Kolejne media sugerują, że drugie dno to chęć przejęcia rafinerii w Niemczech przez PKN Orlen.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Frankfurter Allgemeine Zeitung informuje, że Polska domaga się nacjonalizacji Rafinerii Schwedt z większościowymi udziałami Rosnieft Deutschland, który trafił pod zarząd powierniczy regulatora Bundesnetzagentur przez obawy o bezpieczeństwo dostaw ropy oraz paliw. To ma być warunek uruchomienia dostaw z naftoportu w Gdańsku, które trafiają już do sąsiedniej Rafinerii Leuna w Niemczech wschodnich.

Kręgi rządowe w Niemczech cytowane przez FAZ przekonują, że Polacy domagają się nacjonalizacji Rafinerii Schwedt, bo PKN Orlen jest zainteresowany wejściem do jej akcjonariatu. To kolejne rewelacje na ten temat po doniesieniach Reutersa, których nie potwierdziła spółka z Bielańskiej. Schwedt zapewnia ropę między innymi Polsce zachodniej i z tego względu ma znaczenie dla rynku regionalnego, a więc także warunków fuzji Orlenu i Lotosu przeprowadzonej w sierpniu 2022 roku.

Niemcy zadeklarowały jak Polska, że porzucą dostawy ropy rosyjskiej przez Ropociąg Przyjaźń do końca roku pomimo faktu, że Unia Europejska wprowadziła embargo tylko na dostawy morskie z Rosji.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Wojciech Jakóbik

Cabak: Czas sięgnąć po Rafinerię Schwedt