Kolejny światowy trader rezygnuje z ropy rosyjskiej

28 kwietnia 2022, 07:15 Alert

Trafigura, jedna z największych na świecie firm handlujących m.in. ropą naftową, podjęła decyzję o rezygnacji z zakupów ropy rosyjskiej. Nabywanie rosyjskich produktów naftowych również ma zostać ograniczone do minimum.

fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

– Wstrzymamy wszelkie zakupy ropy od Rosnieftu z wyprzedzeniem, przed 15 maja. Ponadto do 15 maja znacznie zmniejszymy wolumen zakupów produktów naftowych od Rosniefti, kupując tylko ilości niezbędne dla konsumentów europejskich – powiedział agencji TASS niewymieniony z nazwiska przedstawiciel tradera.

O rezygnacji z zakupów rosyjskiej ropy do końca 2022 roku poinformowała holenderska grupa Vitol, największy trader ropy na świecie. Również Glencore rozważa ograniczenia aktywności handlowej na rosyjskim rynku.

Trafigura, poza handlem ropą, zaangażowała się kapitałowo w projekt Rosnieftu w Arktyce – Wostok Oil. Spółka nabyła w 2020 roku 10 procent udziałów za ponad siedem miliardów dolarów. Ponadto konsorcjum Rosnieft, UCP Investment Group i Trafigura jest właścicielem indyjskiej Nayara Energy Limited, która jest zarządcą rafinerii Vadinar o możliwości przerobu 20 mln ton ropy rocznie.

Wycofywanie się spółek z zakupów rosyjskiej ropy wynika z postanowienia KE, która nakazała do 15 maja ograniczyć zakupy ropy i produktów naftowych z Rosji na minimalnie wymaganym poziomie.

Wiedomosti/Bloomberg/Mariusz Marszałkowski

Prezes PERN: Embargo unijne na ropę rosyjską może być wyzwaniem