Komisja Europejska przedstawi pomysł redukcji emisji o 90 procent do 2040 roku

19 stycznia 2024, 10:30 Alert

Unia Europejska planuje ustalić cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku. Komisja Europejska ma niebawem przedstawić pomysł, jak to zrobić. Zmiana, lobbowana wcześniej m.in. przez Niemcy i Danię, ma zostać przyjęta szóstego lutego.

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, przedstawi plan redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku – informuje Bloomberg. Władze unijne tłumaczą, że jest to najlepsze rozwiązanie z perspektywy troski o klimat. Innego zdania są przedstawiciele branży energochłonnej, którzy podnoszą kwestie wzrostu cen energii i „wyścigu szczurów” na rynku niskoemisyjnych technologii.

– Komisja Europejska planuje poprzeć ten cel w oparciu o opinię ekspertów ds. klimatu, zgodnie z którą jest to najlepsza droga do osiągnięcia nadrzędnego celu Zielonego Ładu. Jest wyeliminowanie zanieczyszczeń do połowy stulecia. Plan na następną dekadę ma zostać przyjęty 6 lutego, co będzie stanowiło pierwszy etap debaty z państwami członkowskimi na temat sposobu prowadzenia ich polityki – podaje Bloomberg.

Wcześniej plan ten poparły Niemcy i Dania, natomiast wypowiedzi polskich polityków pokazują pewne niezdecydowanie w obozie rządzącym. Kilka dni temu, Urszula Zielińska, sekretarz stanu w resorcie klimatu cytowana przez EurActiv, ogłosiła w Brukseli, że Polska ma ambicje stać się ekologicznym graczem w Europie, popierając cel redukcji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku i starając się przyspieszyć odejście od węgla. Jej wypowiedź skomentował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który stwierdził, że to nie jest oficjalne stanowisko rządu, a prywatna opinia Urszuli Zielińskiej.

W 2023 roku Parlament Europejski zatwierdził europejskie prawo o klimacie, w którym został zapisany obowiązkowy cel: ograniczenie emisji w Unii Europejskiej o co najmniej 55 procent do 2030 roku. Państwa członkowskie pracują nad nowymi przepisami, które pozwolą ten cel osiągnąć. Według obecnych zapisów, Wspólnota ma osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku.

Bloomberg / Jędrzej Stachura

Polacy mają wykonawcę przyłącza lądowego wiatraków na Bałtyku