Komisja Europejska chce przedłużenia środków nadzwyczajnych do walki z kryzysem energetycznym

28 listopada 2023, 14:00 Alert

Komisja Europejska (KE) zaproponowała przedłużenie o 12 miesięcy środków solidarności gazowej, rynkowego mechanizmu korygującego i skrócenia drogi formalnej dotyczącej zezwoleń na instalacje OZE. Narzędzia te zostały wprowadzone aby walczyć z kryzysem energetycznym, który powstał w wyniku odejścia od rosyjskiego gazu. Środki te mają regulować ceny paliwa i zwiększyć jego dostępność.

Sieć gazowa. Fot. Twitter, Komisja Europejska
Sieć gazowa. Fot. Twitter, Komisja Europejska

W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska stanęła przed problem z dostawami gazu, sankcje wobec Kremla oznaczały konieczność poszukiwania alternatywy.  Ceny gazu ziemnego gwałtownie wzrosły, a Zachód stanął przed koniecznością walki z kryzysem energetycznym. W tym celu UE wprowadziła środki nadzwyczajne mające chronić państwa członkowskie. Regulacje prawne powoli tracą ważność, KE chce aby zostały przedłużone o kolejny rok.

Środki solidarnościowe mają wzmocnić bezpieczeństwo dostaw gazu w okresie zimowym. W tym celu powołano tzw. AggregateEU, jest to mechanizm umożliwiający agregację zapotrzebowania i wspólne zakupy gazu. Obliguje on państwa członkowskie do agregowania (łączenia) zapotrzebowania na gaz w ilości, co najmniej, 15 procent napełnienia magazynów. W ramach tego mechanizmu ogłaszane są przetargi dla dostawców gazu, z wyłączeniem Rosji. Ma to na celu zapewnienie stabilnych dostaw gazu po niższych cenach. Środki solidarnościowe stanowią też podstawę prawną do działania ACER (Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki), która wspiera krajowe organy regulacyjne i koordynuje ich działania. Obecne rozwiązania wygasają 30 grudnia 2023 roku, Komisja Europejska proponuje kontynuowanie tych rozwiązań przez kolejne 12 miesięcy.

Drugim środkiem, który wygasa jest mechanizm korygujący.  Jest on uruchamiany gdy cena kontraktów miesięcznych na giełdzie TTF, w Holandi, przekroczy 180 euro/MWh i będzie wyższa o 35 euro/MWh od ceny referencyjnej. Stan ten musi utrzymać się przez trzy dni robocze i wtedy wdrażany jest mechanizm korygujący zatrzymujące wzrost cen gazu na giełdzie. Rozwiązanie to traci ważność 1 lutego 2024 roku, i również tu komisja oczekuje zwiększenia tego okresu o rok.

Trzecie rozwiązanie poruszane przez KE jest wydawanie zezwoleń , a dokładnie skrócenie procedur ich wydawania, na instalacje OZE. Zielona energia ma być alternatywą wobec gazu i umożliwić krajom członkowskim Unii Europejskiej uniezależnienie się wobec emisyjnego paliwa. Te regulacje wygasają 30 czerwca 2024 roku i również tu KE chce ich przedłużenia o 12 miesięcy

Komisja Europejska / Marcin Karwowski

Wójcik: Bałkany chcą się pozbyć gazu rosyjskiego