Ceny energii zaczęły spadać po wystąpieniu szefowej KE w Bledzie

2 września 2022, 14:45 Alert

Ursula von der Leyen oświadczyła podczas sierpniowego Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii, że Unia Europejska zainterweniuje w sprawie wysokich cen energii. Według analityków Instytutu Jagiellońskiego, zapowiedź już przyniosła efekty w postaci spadku cen kontraktów terminowych.

Ursula von der Leyen. Fot. Komisja Europejska
Ursula von der Leyen. Fot. Komisja Europejska

Wystąpienie von der Leyen w Bledzie

Podczas sierpniowego Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii, Ursula von der Leyen zapowiedziała zaangażowanie Unii Europejskiej w redukcję cen energii. Zauważyła też, że europejski rynek energii posiada pewne wady, a w obecnym kryzysie nie funkcjonuje najlepiej.

– Szybko rosnące ceny energii elektrycznej z różnych powodów ujawniają ograniczenia naszego obecnego rynku energii elektrycznej. Został opracowany w zupełnie innych okolicznościach i w zupełnie innych celach. Potrzebujemy nowego modelu rynku, który będzie funkcjonował – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Mocne deklaracje przyniosły natychmiastowe skutki

Zapowiedź unijnej interwencji na rynku energii okazała się na tyle mocnym sygnałem, że ceny zaczęły spadać. Według badań analityków Instytutu Jagiellońskiego, ceny kontraktów terminowych do końca miesiąca ceny w niektórych przypadkach spadły o 40 procent. Dynamika zmian cen kontraktów BASE na czwarty kwartał tego roku pokazuje wyraźny spadek cen między 26 a 29 sierpnia, czyli po wystąpieniu von der Leyen w Bledzie. Ceny dynamicznie spadły, aby na sam koniec miesiąca delikatnie wzrosnąć. O ile 26 sierpnia kontrakty BASE w Niemczech kosztowały 993 euro za MWh, tak 31 sierpnia już 655 euro za MWh.

Instytut Jagielloński/TVN 24/Szymon Borowski

Biden i von der Leyen oskarżają Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni politycznej