Komisja na dniach przedstawi konkretny plan przymusowych oszczędności energii w Europie

13 września 2022, 07:00 Alert

Komisja Europejska przedstawi w tym tygodniu pakiet obowiązkowych ograniczeń zużycia energii, a rozmowy o cenie maksymalnej gazu z Rosji odbędą się później. Polska opowiada się przeciwko przymusowi.

Żarówka. Fot. Pixabay
Żarówka. Fot. Pixabay

Bloomberg ustalił, że plan ograniczenia zużycia będzie przedmiotem oddzielnych prac Dyrektoriatu Generalnego ds. Energetyki (DG ENER), aby nie blokowały go spory o pozostałe cztery z pięciu punktów planu działania przedstawionego przez Komisję. Domagała się między innymi ceny maksymalnej dostaw gazu z Rosji w celu ograniczenia przychodów Kremla atakującego Ukrainę oraz opodatkowania niespodziewanych przychodów spółek zarabiających na kryzysie energetycznym (tzw. windfall tax).

Komisja ma zaproponować cel redukcji zużycia energii oraz obowiązek jego zmniejszenia w godzinach zapotrzebowania szczytowego. Zostałyby wybrane trzy-cztery godziny w dniu pracującym, w którym należałoby zmniejszyć zużycie. Wyzwanie to dobór takiego narzędzia, które będzie odpowiadało potrzebom wszystkich państw członkowskich, z których każdy ma inne źródła energii i przemysł. Plan musi zostać zatwierdzony przez komisarzy unijnych przed doroczną przemową przewodniczącej Ursuli von der Leyen o stanie Unii zaplanowaną na 14 września w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu. Prezydencja czeska chce porozumienia w tej sprawie do końca września, ale według źródeł Bloomberga prace mogą potrwać do nieformalnego spotkania przywódców unijnych w Pradze zaplanowanego na 6-7 października.

Kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom, który ogranicza podaż gazu i winduje jego ceny, a te przekładają się na rekordowe ceny energii na giełdzie, powoduje, że państwa unijne szukają nowych środków zaradczych. Szczyt kryzysowy z grudnia 2021 roku zakończył się brakiem rozstrzygnięć, ale pogorszenie sytuacji w 2022 roku daje szanse na przełom. Polska opowiada się przeciwko przymusowi oszczędności energii, bo uznaje, że decyzja w tej sprawie może zapadać tylko jednomyślnie, gdyż dotyka zagadnień leżących w wyłącznych kompetencjach państw członkowskich.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kryzys energetyczny, hiperinflacja, gospodarcza dewastacja, taka sytuacja (ANALIZA)