Kommiersant: Litwa kupi LNG z Rosji

13 września 2019, 11:15 Alert
Kłajpeda LNG
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

Kommiersant, powołując się na własne źródła, informuje, że Litwini po raz pierwszy kupią LNG z Rosji. Litwa nie potwierdza jednak doniesień rosyjskiej gazety.

Według Kommiersanta, LNG pochodzący z należącego do Novateku terminalu Yamal, został przeładowany we francuskim porcie Montoir na gazowiec Stena Clean Sky. Statek obecnie zmierza do Kłajpedy, gdzie Litwini eksploatują pływający terminal LNG. Zdaniem rozmówców gazety, LNG zostało sprzedane przez francuski Total, a odbiorcą paliwa jest Ignitis (dawne Lietuvos energijos tiekimas – przyp. red.). W styczniu litewska spółka informowała o podpisaniu z Totalem umowy na dostawy LNG, które miały rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku. Według źródeł zbliżonych do Ignitis, na które powołuje się Kommiersant, ładunek rosyjskiego LNG ma trafić do litewskiego producenta nawozów spółki Achema. Zarówno Total, Ignitis, jak i Achema odmówiły komentarza w tej sprawie. Rozmówcy Kommiersanta twierdzą, że cena zakupu prawdopodobnie miała niewielką premię w stosunku do notowań na brytyjskiej giełdzie NBP (obecnie ok. 142 dolarów za 1000 m sześc.). Względem niej indeksowana jest cena kontraktu, na mocy którego Litwa kupuje gaz od norweskiego Equinora.

Na początku lipca operator terminalu w Kłajpedzie poinformował, że ze względu na korzystną sytuację na międzynarodowych rynkach gazu, instalacja odnotowuje rekordowe zainteresowanie. W kwietniu w terminalu zregazyfikowano około 1,48 TWh gazu, co było wynikiem lepszym, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (o 28,3 procent). W maju terminal przerobił 1,75 TWh gazu, o 21 procent więcej, niż w maju ubiegłego roku. Z kolei w czerwcu terminal przyjął dwa duże ładunki o łącznej pojemności 278 tys. m sześc. LNG i trzy małe metanowce z 28,5 tys. m sześc. skroplonego gazu.

Kommiersant/RIA Novosti/Piotr Stępiński