Komorowski: A2 – „Autostrada Wolności”

6 czerwca 2014, 06:17 Drogi

Prezydenci Polski i Niemiec wzięli udział w uroczystości nadania Autostradzie A2 symbolicznej nazwy „Autostrada Wolności”. Wcześniej, podczas ostatniego orędzia noworocznego, prezydent wyraził życzenie „abyśmy nadali imię – Autostrada Wolności, tej która już dzisiaj prowadzi z Warszawy na Zachód. A później, by druga autostrada z Gdańska do granicy południowej przyjęła piękne imię Solidarności”.

– Chcielibyśmy, aby ta autostrada łączyła nie tylko Polskę z Niemcami i Europą Zachodnią, ale by również prowadziła daleko w świat wolności, którego oczekujemy na Wschód od Polski – mówił podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski.

Wraz z prezydentem Niemiec, Joachimem Gauckiem obaj zasadzili także „Dąb Wolności”. Polski prezydent mówił, że chciał, aby jednym z elementów obchodów 25. rocznicy polskiej wolności było wydarzenie przypominające o wielkiej zmianie, która nastąpiła w ciągu tych lat w relacjach polsko-niemieckich.

– Powinniśmy stale pamiętać, że wielkim dobrodziejstwem wolności jest także pojednanie, współpraca, przyjaźń polsko-niemiecka, podobnie jak pojednanie i przyjaźń polsko-ukraińska.

Komorowski wyraził przekonanie, że autostrada łączy i będzie łączyła nie tylko w wymiarze komunikacyjnym, także w wymiarze emocji, bliskości, wzajemnej znajomości i szacunku.

– Jestem przekonany, że byłem wyrazicielem naszych wspólnych marzeń, aby ta autostrada jako „Autostrada Wolności” łączyła nie tylko Polskę z Niemcami i Europą Zachodnią, ale by również prowadziła daleko w świat wolności, którego oczekujemy na Wschód od Polski – powiedział Bronisław Komorowski. Chciałbym, aby ta autostrada „Autostrada Wolności” idąca na Wschód i na Zachód z Polski przypominała Polakom, że nasza droga na zachód zawsze wiedzie przez Niemcy, a Niemcom – że droga na wschód zawsze będzie prowadziła przez Polskę – dodał.