Rząd przekaże samorządom 13,7 mld złotych na inwestycje w efektywność energetyczną

30 sierpnia 2022, 13:01 Alert

Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Ministrów poświęconej budżetowi państwa na 2023 rok minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała wsparcie dla samorządów w obliczu wzrostu cen surowców energetycznych.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Źródło: gov.pl
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Źródło: gov.pl

Pomoc dla samorządów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mówiła o wsparciu dla władz lokalnych, które są im niezbędne w związku z rosnącymi cenami energii i surowców energetycznych: – W przyszłym roku wspomożemy samorządy terytorialne kwotą 13,7 mld złotych. Te środki są im bardzo potrzebne na bieżące funkcjonowanie – powiedziała Rzeczkowska.

– Samorządy zgłaszają nam wyzwania związane przede wszystkim z sytuacją wynikającą ze wzrostu cen surowców energetycznych. Kiedy ustawa zostanie przyjęta, środki te będą mogły być już wydatkowane. Bardzo ważny jest obszar energooszczędności i dopłat do ciepłownictwa. W tym trudnym czasie w energetyce warto inwestować w ten obszar, zmniejszać energochłonność i realizować projekty związane z efektywnością energetyczną – dodała minister finansów.

Michał Perzyński