Senat USA odrzucił pomoc Ukrainie, jest jednak jeszcze nadzieja

8 lutego 2024, 08:30 Alert

Senat USA odrzucił w głosowaniu pakiet dotyczący między innymi pomocy Ukrainie i Izraelowi. Kwestią sporną były jednak kwestie granicy z Meksykiem. Nad udzielniem wsparcia zagranicznego ma odbyć się nowe głosowanie.

Flaga USA. Źródło: Flickr
Flaga USA. Źródło: Flickr

W Senacie USA odbyło się głosowanie na temat ponadpartyjnego pakietu dotyczącego bezpieczeństwa granicy z Meksykiem i wsparcie Ukrainy oraz Izraela. Reuters podaje, że odrzucono go głosami 49 do 50. Większość senatorów głosujących przeciwko była Republikanami. Wartość projektu wynosiła 118 miliardów dolarów, zaostrzała przepisy migracyjne oraz miała zapewnić pomoc Ukrainie w obronie przed rosyjską inwazją oraz Izraelowi w jego walce z Hamasem.

W senacie większość posiadają Demokraci w stosunku 51 do 49. Przyjęcie pakietu wymagałoby 60 głosów za. Kością niezgody jest polityka migracyjna z której kandydat Republikanów na prezydenta Donald Trump uczynił część swojej kampanii. Czterech Republikanów głosowało za ustawą.

– Niektórzy dali mi wyraźnie do zrozumienia, że są pewne polityczne różnice w pakiecie – powiedział James Lankford, republikanin, cytowany przez Reutersa.

– Trzy tygodnie temu wszyscy chcieli rozwiązania kryzysu granicznego. Wczoraj nikt nic nie zrobił – powiedziała senator Kyrsten Sinema, zaangażowana w porozumienie międzypartyjne w sprawie pakietu.

Według Reutersa sprawa pomocy Ukrainie i Izraelowi nie jest jeszcze zamknięta. W czwartek Kongres ma głosować nad pakietem o wartości 96 miliardów dolarów, który nie będzie już tyczył kwestii granicznej, ale pozostawi pomoc sojusznikom. Agencja prasowa powołuje się na doradcę sentatora Rogera Wickera, które przewiduje, że pomoc zdobędzie ponad 60 głosów mimo różnic partyjnych.

Reuters / Marcin Karwowski

Wybory w USA i energetyka – Trump vs. Biden. Spięcie