Winiarski: Kongres USA ze wsparciem dla rodzimego atomu

16 lipca 2024, 07:25 Atom

– Senat USA niemal jednogłośnie przyjął ustawę wspierającą rozwój energetyki jądrowej w kraju. Przepisy pozwolą przyspieszyć wdrażanie energii jądrowej poprzez skrócenie formalności oraz tworzenie zachęt dla inwestorów chcących budować reaktory jądrowe po drugiej stronie Atlantyku. Przepisy zostały uprzednio przegłosowane przez Izbę Reprezentantów i trafią teraz na biurko prezydenta USA, Joe Bidena – pisze Tomasz Winiarski, współpracownik BiznesAlert.pl.

Źródło: pikist.com

  • Ustawa ma zapewnić szeroko pojętą pomoc dla przemysłu jądrowego po drugiej stronie Atlantyku oraz zachęcić do jego rozwoju.
  • Przyjęcie tych przepisów spotkało się z optymistycznym odzewem wśród polityków obu głównych partii politycznych w USA.
  • Wśród prowizji tego prawa znajduje się: przyspieszenie procesu uzyskiwania pozwoleń na budowę zaawansowanych technologicznie reaktorów jądrowych, obniżenie urzędowych kosztów związanych z ich konstrukcją, zwiększenie możliwości inwestycyjnych amerykańskiego sektora energii jądrowej za granicą oraz reforma „Nuclear Regulatory Commision” – zaznacza Tomasz Winiarski.

Jako państwo z największą liczbą reaktorów jądrowych na świecie, Stany Zjednoczone podjęły w ostatnim czasie działania mające na celu wsparcie krajowego sektora energetyki jądrowej.

18 czerwca stosunkiem głosów 88:2 w amerykańskim Senacie uchwalony został “ADVANCE Act”. Ustawa ma zapewnić szeroko pojętą pomoc dla przemysłu jądrowego po drugiej stronie Atlantyku oraz zachęcić do jego rozwoju. Przyjęcie tych przepisów spotkało się z optymistycznym odzewem wśród polityków obu głównych partii politycznych w USA.

– Odnosząc wielkie zwycięstwo dla bezpieczeństwa klimatycznego i energetycznego Ameryki, Senat Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę ADVANCE Act przy przytłaczającym, ponadpartyjnym poparciu – powiedział Tom Carper, demokratyczny senator z Delaware. Carper jest przewodniczącym senackiej komisji ds. środowiska i robót publicznych.

Nieco inną argumentację dla uchwalenia “ADVANCE Act” podawała senator Shelley Moore Capito, republikanka z Wirginii Zachodniej oraz wiceprzewodnicząca komisji ds. środowiska i robót publicznych.

– Dzisiaj wysłaliśmy ADVANCE Act na biurko prezydenta, ponieważ Kongres współpracował nad uznaniem znaczenia energii jądrowej dla przyszłości Ameryki i wykonał to zadanie – stwierdziła pani senator.

Ustawa w maju opuściła niższą izbę Kongresu, czyli Izbę Reprezentantów, w któej zdobyła 393 głosy i po przyjęciu przez Senat została skierowana do podpisania przez Joe Bidena. Tom Carper oświadczył, że Biały Dom popiera zapisy “ADVANCE Act”.

Wśród prowizji tego prawa znajduje się: przyspieszenie procesu uzyskiwania pozwoleń na budowę zaawansowanych technologicznie reaktorów jądrowych, obniżenie urzędowych kosztów związanych z ich konstrukcją, zwiększenie możliwości inwestycyjnych amerykańskiego sektora energii jądrowej za granicą oraz reforma „Nuclear Regulatory Commision”, niezależnej agencji rządu federalnego, która zajmuje się politycznym nadzorem nad energią atomową za oceanem.

Dla naturalnie przychylnych czystym źródłom energii Demokratów, rozwój energetyki jądrowej jest szansą na odejście od użytkowania paliw kopalnych i tym samym ograniczenie zmian klimatu. Republikanie z kolei postrzegają funkcjonowanie elektrowni jądrowych przede wszystkim przez pryzmat nowych miejsc pracy, w czym upatrują możliwość rozwoju danego regionu, niższych kosztów energii oraz większej niezależności USA na tym polu.

– Myślę, że dla Demokratów była to kolejna rzecz do odhaczenia w kwestii wykonanej przez administrację Bidena pracy w zakresie promocji czystej energii. A dla Republikanów ta ustawa to opowieść o tym, jak wsłuchać się w głos społeczności, które nie mogą się obyć bez paliw kopalnych i jak spowodować, aby mogły przechodzić na inne źródła energii – w taki sposób przyjęcie “ADVANCE Act” komentował Ryan Norman, analityk think-tanku „Third Way” z siedzibą w Waszyngtonie.

Wedle danych „Nuclear Energy Institute”, organizacji zajmującej się lobbingiem na rzecz energii pochodzącej z atomu, na każde 100 etatów w danej elektrowni jądrowej w USA przypada 66 stanowisk, które powstają w okolicy dzięki jej istnieniu.

– Kiedy dojdzie do połączenia potencjalnych korzyści w zakresie gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej, jaką daje eksploatowanie technologii jądrowych oraz uznania jej za kluczowy element czystej energii – otrzymamy kwestię, która może wzbudzić duże ponadpartyjne poparcie 一 kwituje Patrick White, jeden z dyrektorów w „Nuclear Energy Institute”.

Niezależnie od poglądów przedstawicieli dwóch głównych obozów politycznych, w USA rozumieją znaczenie silnej energetyki, w tym wypadku jądrowej. W obliczu wielu wyzwań przed jakimi stoją dzisiaj Stany Zjednoczone, fakt ponadpartyjnej współpracy Demokratów i Republikanów w tak kluczowej kwestii jak bezpieczeństwo energetyczne, jest budujący. Może on służyć za przykład także dla innych państw, które zamierzają budować elektrownie jądrowe u siebie m.in. dla Polski.

Gajda: Badania geologiczne pomogą dostosować projekt atomu na Pomorzu (ROZMOWA)