Pierwsze autobusy wodorowe pojawią się w Koninie

7 lipca 2021, 13:45 Alert
Solaris
fot. Solaris

MZK Konin będzie pierwszym przewoźnikiem w Polsce z autobusem wodorowym w swojej flocie. Przetarg, wygrany przez firmę Solaris Bus & Coach, dotyczy czteroletniej dzierżawy autobusu Urbino 12 hydrogen, napędzanego energią pochodzącą z wodoru. Pojazd zostanie dostarczony do Konina w 2022 roku.

Solaris Urbino 12 hydrogen znalazł pierwszego odbiorcę w Polsce. Miastem, które stanie się pionierem w korzystaniu z energii wodorowej w transporcie miejskim, jest Konin. Umowa, podpisana siódmego lipca, zakłada dzierżawę pojazdu przez cztery lata. Firma Solaris dostarczy do Konina pojazd napędzany energią wodorową w 2022 roku. To właśnie w Koninie do końca 2021 roku powstanie pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Polsce.

Solaris wymienia zalety autobusu wodorowego. Są to: krótki czas tankowania pojazdu, duży zasięg oraz bezemisyjny, cichy i przyjazny mieszkańcom miast tryb pracy.

Firma podaje, że autobus zostanie również wyposażony w dodatkowy magazyn energii elektrycznej – baterię Solaris High Power.

Krakowskie MPK również planuje zakup autobusów zasilanych wodorem

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie planuje zakup 40 autobusów zasilanych wodorem: 30 pojazdów o długości 12 m i 10 „przegubowców” o długości 18 m – podał w środę Urząd Miasta Krakowa. Przed ostateczną decyzją przewoźnik przeprowadzi wstępne konsultacje rynkowe.

Solaris/Urząd Miasta Krakowa/Jędrzej Stachura

Adamów: Konin szuka nowej drogi rozwoju i chce być liderem w dziedzinie wodoru (ROZMOWA)