Konkurencja pisze plany rozbioru Gazpromu

1 września 2015, 08:08 Alert

(RBC/Wojciech Jakóbik)

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce
Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Jak informuje gazeta RBC menadżerowie Rosnieftu sugerują rosyjskiemu ministerstwu gospodarki, aby dokonało podziału Gazpromu na mniejsze spółki w celu złamania jego monopolu na rynku gazu. Byłoby to korzystne dla Rosnieftu pragnącego wolnego dostępu do infrastruktury na którą monopol posiada Gazprom. Firma planuje ekspansję na rynku gazu.

Grupa robocza w ministerstwie energetyki Rosji pracuje nad koncepcją rozwoju rynku gazu do 2030 roku. Zbiera w tym celu komentarze ekspertów i przedstawicieli branży, w tym menadżerów Rosnieftu. Specjaliści zaproponowali powołanie spółki-córki Gazpromu – VNIIGAZ. Przedstawiciele Rosnieftu mieli zaproponować w zamian podział firmy na spółkę transportową i wydobywczą. Konsekwencją miałoby być zakończenie monopolu Gazpromu na eksport gazu ziemnego przy użyciu gazociągów. Eksport LNG został już zliberalizowany.

Rosnieft proponuje aby w latach 2015-18 wyznaczenie oddzielnej taryfy eksportowej dla Gazpromu za pompowanie gazu konkurencji. Wtedy pośrednikiem w eksporcie pozostawałby Gazprom Export. W latach 2019-21 eksport miałby się odbywać poprzez sprzedaż Gazpromowi gazu od niezależnych producentów w cenie eksportowej minus koszty transportu w oparciu o kwoty wyznaczone dla każdego z nich. Trzecią fazą, która rozpoczęłaby się w 2023 roku i zakończyła trzy lata później, na kiedy Rosnieft proponuje przekazanie części udziałów Gazpromu w infrastrukturze przesyłowej i wydobywczej na rzecz niezależnych producentów.

Rosnieft deklaruje według źródeł RBC, że nadrzędnym celem ma być wzmocnienie konkurencyjności rosyjskiego gazu na rynkach światowych. Reforma ma zwiększyć wpływy do budżetu (o około 325 mld rubli) i poziom wydobycia (o co najmniej 50 mld m3 rocznie).

Według RBC Gazprom nie godzi się na taką propozycję. Rywalizacja dostawców z Rosji ma doprowadzić do dalszej obniżki ceny dostaw do klientów i spadku zysków z taryf i podatków. Analitycy Gazpromu nie zgadzają się z przekonaniem Rosnieftu, że przez monopol na gazociągi rynek gazu nie rozwija się. Poziom wydobycia spadł, bo jest regulowany przez zapotrzebowanie w Rosji, które także maleje. W zamian proponuje udział w gazyfikacji dotąd niewykorzystanych obszarów kraju dla niezależnych dostawców, szczególnie Dalekiego Wschodu.

Do października tego roku rosyjskie ministerstwo gospodarki ma przedstawić swoją propozycję reformy rynku gazu. Generalny plan do 2030 roku ma zostać opubilkowany w pierwszym kwartale przyszłego roku.