Rząd chce połączyć PGE, Tauron i Eneę w jeden koncern. Powstanie też Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejmie elektrownie na węgiel – dowiedział się ośrodek analityczny Polityka Insight.
Analityk Polityki Insight Robert Tomaszewski przekazał, że zgodnie z nieoficjalnymi informacjami konsolidacja elektroenergetyki polskiej ma opierać się na przejęciu przez największą spółkę elektroenergetyczną, Polską Grupę Energetyczną, drugiego co do wielkości gracza na tym rynku,czyli poznańską Eneę, a także trzeciego gracza, czyli katowicki Tauron.
News Polityki Insight/PI Energy: szykuje się konsolidacja PGE, Tauronu i Enei. Wcześniej ma powstać NABE, czyli Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, która będzie stopniowo przejmować el. węglowe. Powstanie jeszcze w 2020, na bazie PGE GiEK. pic.twitter.com/vWR74L1Mby
— Robert Tomaszewski (@robertomasz) July 17, 2020
Wydzielone aktywa węglowe ze spółek energetycznych mają przejść do nowego podmiotu, który będzie zarządzał wydzielonymi aktywami produkcyjnymi opartymi na węglu. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) – bo tak zdaniem Polityki Insight ma nazywać się ten podmiot – ma zarządzać elektrowniami węglowymi, które będą przeznaczone do ostatecznego zamknięcia. NABE ma powstać, jeszcze w tym roku na bazie PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej.
W 2019 roku PGE produkowała 58,3 TWh energii, zaś Enea i Tauron po 25,9 i 13,9 TWh. W 2019 roku patrząc na strukturę paliw, PGE w blisko 90 procentach opierało się na węglu kamiennym i brunatnym, Enea 77 procent, zaś Tauron 75 procent. Jeśli faktycznie doszłoby do takiej transakcji, najpierw musi dojść do podpisania listu intencyjnego między stroną wiodącą, czyli PGE, a sprzedającym udziały, czyli Skarbem Państwa. Następnie zgodę na koncentrację musi wyrazić Komisja Europejska.
Polityka Insight/Twitter/Bartłomiej Sawicki