Współpraca energetyczna w przedsionku nowego traktatu Polska-Ukraina

2 czerwca 2022, 07:00 Alert

Konsultacje międzyrządowe Polski i Ukrainy w Kijowie zakończyły się zawarciem szeregu porozumień, w tym tego o współpracy polskiego resortu klimatu z ukraińskim ministerstwem energetyki. Premier RP zapowiada ciąg dalszy, który zbliży te kraje do podpisania nowego traktatu o współpracy.

Rozmowy rządów Polski i Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Fot. Kancelaria Premiera.
Rozmowy rządów Polski i Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Fot. Kancelaria Premiera.

– Podpisane dokumenty między rządami stanowią przedsionek do zupełnie innej współpracy, do takiej współpracy jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. One być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, o którym będziemy debatować w najbliższych tygodniach, miesiącach i kwartałach. Ta wspólnota interesów rodzi zupełnie nowe perspektywy – poinformował premier RP Mateusz Morawiecki.

Prezydent Polski Andrzej Duda zaapelował podczas wizyty w parlamencie ukraińskim o podpisanie nowego traktatu o współpracy z Ukrainą. Otoczenie prezydenta sugeruje, że ów dokument mógłby mieć charakter podobny do traktatu elizejskiego podpisanego przez Francję i Niemcy. Premier Morawiecki zapowiedział, że firmy polskie wezmą udział w odbudowie gospodarki ukraińskiej finansowanej ze środków rosyjskich skonfiskowanych w ramach sankcji za inwazję Rosji na Ukrainę.

– Minister energetyki Ukrainy zadeklarował, że dla niego naturalną koleją rzeczy będzie udział firm polskich w odbudowie sektora energetycznego po wojnie. To się do pewnego stopnia już dzieje – mówiła minister klimatu RP Anna Moskwa w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Rozmowy ministrów środowiska

Podczas spotkania z Rusłanem Strilets, ministrem ekologii i zasobów naturalnych Ukrainy, minister Anna Moskwa podkreśliła, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest ogromną katastrofą humanitarną i środowiskową. Agresja rosyjska i związane z nią zbrodnicze działania zbrojne doprowadziły do znaczącej degradacji środowiska. Pozostałości po eksplozjach i niewybuchy będą stanowić niebezpieczeństwo i skażą na długo środowisko. – Niszczenie środowiska i powodowanie katastrof ekologicznych to zbrodnia wojenna. Polska jest gotowa wesprzeć Ukrainę w odbudowie ekologicznej m.in. w zakresie ewidencji szkód w środowisku, analizy prawa międzynarodowego oraz wspólnego stosowania skarg, wynikających z konwencji międzynarodowych i organizacji międzynarodowych, których członkami są nasze kraje – zadeklarowała.

O chęci nawiązania takiej współpracy świadczy podpisanie „Memorandum of Understending o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska”. – Już teraz wspieramy Ukrainę w identyfikacji zanieczyszczeń środowiska, które są niebezpieczne dla ludzi, flory i fauny, przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza. Wdrażaniem postanowień porozumienia zajmie się powołana w tym celu grupa robocza. Obecnie konieczne jest przejście na poziom realizacji ustaleń i współpracy odpowiednich instytucji podległych i nadzorowanych przez nasze resorty – powiedziała.

Minister ekologii i zasobów naturalnych Ukrainy zaznaczył, że dzięki podpisanemu porozumieniu zacieśniona zostanie współpraca polskich i ukraińskich organów ochrony środowiska. – Polska pomoże w dokumentowaniu zbrodni rosyjskiego agresora przeciwko środowisku na Ukrainie – dodał.

Minister Anna Moskwa poinformowała, że Polska dostarczy Ukrainie specjalistyczny sprzęt do identyfikacji zagrożeń środowiskowych (zdalny wykrywacz chmury substancji niebezpiecznych zamontowany na mobilnym pojeździe terenowym). Strona polska może zaoferować też pomoc w produkcji sadzonek drzew leśnych do regeneracji. W ramach doraźnych działań pomocowych Lasy Państwowe przekazały już 24 samochody na potrzeby ukraińskich leśników.

W trakcie Polsko-Ukraińskich Konsultacji Międzyrządowych minister Anna Moskwa spotkała się również z Hermanem Galushchenko, ministrem energetyki Ukrainy. Jak zaznaczyła, w ostatnim czasie mamy bogatą agendę połączeń w zakresie współpracy energetycznej i pomocy Ukrainie w dostawach paliw. – Z satysfakcją mogę potwierdzić, że podpisane memorandum o współpracy w dziedzinie energii jest efektem ostatnich rozmów i będzie podstawą do dalszego rozwoju naszej współpracy – dodała.

Celem porozumienia jest wzmocnienie współpracy polskich przedsiębiorstw z partnerami z Ukrainy w dziedzinie energetyki oraz uniezależnienie się od dostaw energii z Rosji przez obydwa kraje. Efektem podpisanego w Kijowie porozumienia jest to, że Strony podejmą jak najszybsze działania, aby przywrócić połączenie z Ukrainą za pomocą linii energetycznej Rzeszów-ukraińska elektrownia jądrowa Chmielnicka.

Minister zaznaczyła również, że Polska wspiera Ukrainę w dążeniu do zapewnienia stabilnego funkcjonowania sektora energetycznego oraz dalszej integracji rynku Ukrainy z europejskim rynkiem energetycznym. – Od początku konfliktu wspieramy działania Ukrainy w synchronizacji systemu elektroenergetycznego z systemem Europy kontynentalnej. Zamierzamy tę współpracę kontynuować zarówno w stosunkach dwustronnych, jak i na forum UE – podsumowała.

Kancelaria Premiera/Ministerstwo klimatu i środowiska/Wojciech Jakóbik/Michał Perzyński

Anna Moskwa: Polska jest przygotowana na każdy scenariusz na rynku gazu (ROZMOWA)

AKTUALIZACJA: 2 czerwca 2022 r., godz. 10.45; dodano komunikat MKiŚ