AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Czesi grożą Polakom skargą do Brukseli za odkrywkę w Turowie

KWB Turów fot. PGE GiEK

KWB Turów fot. PGE GiEK

Czechy złożą skargę do Komisją Europejską w związku z rozbudową polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Według czeskiego ministerstwa środowiska Polska nie przekazuje Republice Czeskiej wymaganych informacji. W grę wchodzi również skarga przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Czechy pójdą z Turowem do Brukseli

Minister środowiska Czech Richard Brabec przekazał agencji ČTK, że wspólnie z ministerstwem spraw zagranicznych przedstawi propozycję dalszych działań w sprawie rozbudowy kopalni w Turowie. Agencja podaje, że  grę wchodzi skarga przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Polacy chcą powiększyć kopalnię w Turowie, w pobliżu granicy z Czechami, do 30 km kwadratowych i wydobywać węgiel na głębokości 330 metrów poniżej poziomu gruntu. Mieszkańcy gmin przygranicznych w Czechach obawiają się obniżenia poziomu wód gruntowych, hałasu, zapylenia i osuwisk. – Polska nie komunikuje się z Czechami, a także nie dostarcza informacji i dokumentów, o które proszą, budząc silne obawy, a także skłaniając do poszukiwania i stosowania rozwiązań określonych przez prawo unijne – stwierdzili autorzy wniosku przekazanym pod obrady rządu czeskiego.

Polska Grupa Energetyczna, do której należy elektrownia i odkrywki węgla brunatnego w Turowie, podkreśla, że kopalnia w tej miejscowości nie będzie ubiegać się o nową koncesję, jak sugeruje strona czeska. Powiększenie pola wydobywczego ma się odbyć w całości w granicach koncesji z 1994 roku. PGE podaje, że eksploatacja złoża postępuje w kierunku południowo-wschodnim w kierunku docelowych granic wyznaczonych w projekcie zagospodarowania złoża, który został uchwalony 26 lat temu. Spółka zadeklarowała także zmniejszenie obszaru górniczego o połowę względem koncesji z 1994 roku.

https://biznesalert.pl/elektrownia-turow-odkrywka-wegiel-brunatny-protesty-ekolodzy-niemcy-czechy-energetyka-wegiel/

Argumenty PGE

PGE odnosi się też do zarzutów ograniczenia zasobów wody w Czechach. Kopalnia już teraz zmniejszyła obszar wydobycia w ramach tej koncesji. Firma chce podjąć dodatkowe działania zabezpieczające, budując ekran podziemny na głębokości 60-110 m, który uniemożliwi potencjalny przepływ wody ze źródła Uchelna do kopalni. Są to działania prewencyjne, dodatkowe i niewymagane decyzją środowiskową. PGE podkreśla, że wpływ tamtejszej odkrywki na wody podziemne jest ponadto monitorowany przez polsko-czeskie i polsko-niemieckie zespoły specjalistów. Sieć obejmuje ok. 550 otworów monitoringowych, a wyniki badań potwierdzają, że kopalnia nie powoduje odwodnienia ujęć wody pitnej. Polska podkreśla, że decyzja środowiskowa w sprawie Turowa została podjęta zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym.

Polska kopalnia węgla brunatnego Turów dostarcza węgiel głównie do sąsiedniej Elektrowni Turów. PGE chce tam wydobywać węgiel brunatny do 2044 roku. Koncesja spółki na wydobycie miała wygasnąć w kwietniu bieżącego roku, ale polskie ministerstwo klimatu przedłużyło ją w marcu o sześć lat. Ta spółka stara się o wydłużenie koncesji o kolejne 25 lat w granicach określonych w 1994 roku zgodnie z pozwoleniem na eksploatację złoża do jego wyczerpania w 2044 roku, które zbiegnie się z zakończeniem eksploatacji nowego bloku energetycznego mającego powstać w Elektrowni Turów.

CTK/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Czeski film o odkrywce w Turowie


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X