Korea podtrzymuje ofertę na reaktory jądrowe w Polsce

21 września 2022, 11:15 Alert

Po spotkaniu prezesa Korea Hydro & Nuclear Power z polskim rządem, Korea podtrzymuje swoją ofertę na dostarczenie dla Polski sześciu reaktorów jądrowych.

Badawczy reaktor jądrowy JEEP II w Kjeller fot. IFE
Badawczy reaktor jądrowy JEEP II w Kjeller fot. IFE

Sześć reaktorów jądrowych od Korei

Przedstawiciel koreańskiego koncernu Korea Hydro & Nuclear Power przyjechał do Warszawy, żeby spotkać się z pełnomocnikiem rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Mateuszem Bergerem oraz wiceminister klimatu i środowiska Anną Łukaszewską-Trzeciakowską. Azjatycka firma podkreśla, że podtrzymuje ofertę złożoną Polsce jeszcze w 2022 roku.

– Nie mamy wątpliwości, że KHNP jest najlepszym partnerem dla Polski w projekcie projektu budowy pierwszych elektrowni jądrowych. Koreańska technologia jądrowa jest zaawansowana i bezpieczna, ale przede wszystkim spełnia wszystkie potrzeby Polski – powiedział prezes dr Jooho Whang.

Oferta złożona przez KHNP zakłada, że do prac zostałoby włączone 40 procent udziału polskich firm w budowie pierwszego bloku jądrowego. Chodzi o sześć reaktorów generacji III+ APR1400 o mocy 8 400 MW w ramach programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

– Nasze możliwości i sukcesy na arenie międzynarodowej zostały zademonstrowane przy projekcie budowy elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który został zrealizowany na czas i w planowanym budżecie – powiedział Whang, cytowany w komunikacie

KHNP zarządza 24 blokami jądrowymi w Korei i prowadziła budowę elektrowni jądrowej Barakah. Jako państwowe przedsiębiorstwo, firma ma 50 lat doświadczenia na rynku.

ISBNews/Maria Andrzejewska

Amerykanie chcą przyczynić się do budowy polskiego atomu