Minister klimatu zapowiada korektę rachunków opartych na prognozach cen energii

26 czerwca 2024, 14:15 Alert

Minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska poinformowała, że spółki energetyczne, które wystawiły rachunki oparte na prognozach nieuwzględniających ustawowych regulacji, mają je skorygować. 

Paulina Hennig-Kloska Fot. MKiŚ
Paulina Hennig-Kloska Fot. MKiŚ

Spółki energetyczne, które wystawiły rachunki oparte na prognozach nieuwzględniających ustawowych regulacji, mają te rachunki skorygować – zapowiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska, cytowana przez Polską Agencję Prasową (PAP).

– Jest wiele przekłamań wokół tego tematu i ludzie spodziewają się nawet 100-procentowych podwyżek. Nieprawda. Maksymalna podwyżka jaką możemy otrzymać to, według naszych obliczeń, ok. 26 procent – zapewniła minister.

– Wiem, że spółki energetyczne rozsyłały teraz prognozy i w nich nie były uwzględnione nowe regulacje, bo prezydent bardzo późno podpisał ustawę – tłumaczyła. Dodała, że prognozy nie są rachunkami. – Jeżeli ktoś dostaje rachunki oparte o prognozę, musi dostać skorygowanie. Jeżeli go nie dostanie, może zwrócić się do spółki energetycznej, która dostarcza mu prąd, żeby ten rachunek został skorygowany – powiedziała Henning-Kloska.

– Klienci spółek energetycznych mogą bezpośrednio zwrócić się do spółek o skorygowanie rachunków, lub poczekać, aż spółki zrobią to same. Można również zapłacić zawyżony rachunek, a wówczas nadpłata zostanie uwzględniona przy opłacaniu następnego rachunku. Maksymalna cena za 1 mwh dla gospodarstwa domowego powinna wynosić maksymalnie 500 zł – tłumaczyła minister.

Siódmego czerwca 2024 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym i zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Koszty pracy i ceny energii. To główne bariery rozwoju polskich firm