Właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych oraz właściciele lokali usługowych mają od dzisiaj obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Dla źródeł ciepła, uruchomionych przed 1 lipca – deklarację należy złożyć w ciągu 12 miesięcy, w przypadku źródeł uruchamianych od 1 lipca – w ciągu 14 dni.
– Za 40 procent emisji CO2 w naszej atmosferze odpowiadają budynki, a połowa z nich to właśnie budynki mieszkalne i dlatego bardzo zależy nam na tym, aby stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza, z ubóstwem energetycznym i sprawić, aby te nasze budynki były niskoemisyjne. I temu właśnie ma służyć uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – powiedziała Kornecka podczas konferencji prasowej. Obowiązek złożenia deklaracji będą mieli wszyscy właściciele i zarządcy budynków, którzy posiadają samodzielne źródło ciepła o mocy 1 MW. Jeżeli źródło ciepła zostało uruchomione przed 1 lipca, na złożenie deklaracji mają 12 miesięcy, natomiast ci, którzy do tego systemu dopiero dołączą – mają 14 dni.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest elementem projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji ZONE, realizowanego w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Projekt rozłożony jest na kilka lat – do sierpnia 2023 r. Zaplanowano w nim e-usługi dla obywateli, w tym m.in. zamawianie przeglądów kominiarskich, inwentaryzacja budynków czy wpis do rejestru uprawnionych. – E-usługi ZONE zaprojektowane będą w taki sposób, by tworzyły łatwy, przejrzysty system odpowiadający na potrzeby obywateli, przedsiębiorców i jednocześnie zbierały kluczowe, rzetelne i weryfikowane informacje dla administracji – podkreśliła Kornecka. Przypomniała, że dotychczas przeprowadzono pilotaż w kilku polskich gminach, jak np. Skawina czy Wielka Wieś, które – jak powiedziała – deklaracje o źródle ciepła zbierały własnym sumptem i na własne potrzeby. P.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GUNB) Dorota Cabańska podkreśliła, że stworzenie systemu pozwoli na zebranie ustandaryzowanych danych na terenie całego kraju, by na ich podstawie przygotowywać odpowiednie polityki, nakierowane na redukcję emisji. Deklaracje można złożyć elektroniczne przez stronę internetową GUNB bądź przez formularz składany w urzędzie miasta lub gminy, właściwym dla lokalizacji budynku.
ISBNews/Michał Perzyński
Od lipca rusza obowiązek składania deklaracji w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków