Koronawirus powoduje panikę w rosyjskich firmach energetycznych

5 marca 2020, 13:15 Alert

Koronawirus spowodował, że rosyjskie firmy energetyczne wprowadziły restrykcyjne formy prewencji wobec swoich pracowników. Działania te mają na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia epidemii COVID-2019 na terenie Rosji.

Koronawirus. Źródło: Wikipedia
Koronawirus. Źródło: Wikipedia

Gazprom odwołuje delegacje

Gazprom zarządził od 2 marca zakaz organizowania delegacji zagranicznych, z wyjątkiem tych uzgodnionych przez zarząd spółki. Dodatkowo zarekomendował swoim pracownikom ograniczenie wyjazdów poza granice Rosji. Zalecenie to zostało wystosowane przez wiceprezesa zarządu ds. ochrony korporacyjnej Siergieja Chomjakowa w formie listownej skierowanej do pracowników Gazpromu oraz jego spółek zależnych.

Poza zakazami organizowania zagranicznych delegacji oraz ograniczeniem wyjazdów, zarządzona została przymusowa kontrola lekarska pracowników powracających z zagranicy. Pracownicy petersburskiego koncernu mają również powiadomić pracodawcę o destynacji swojej zagranicznej podróży.

W ramach dnia inwestora Gazpromu, który odbył się 13 lutego w Londynie, wiceprezes Gazpromu Elena Burmistrowa poinformowała, że w związku z pojawieniem się koronawirusa w Chinach, zostały zawieszone negocjacje wspólnej realizacji projektów energetycznych. Służba prasowa Gazpromu skorygowała słowa Burmistrowej, oznajmiając, że rozmowy z chińską stroną są nadal prowadzone, jednak w formie zdalnej komunikacji.

Transnieft wysyła do lekarza

Doradca prezesa Transnieftu Igor Demin poinformował, że zarząd firmy wprowadził regulacje, które mają pomóc w zapobieżeniu wybuchu epidemii wśród pracowników spółki. Wszystkie delegacje zarówno krajowe, jak i międzynarodowe zostały odwołane. Otwarte zostało pięć punktów medycznych, w których ubezpieczeni pracownicy mogą przeprowadzić test na obecność koronawirusa. Dodatkowo, planuje się otworzenie czterech kolejnych punktów w Moskwie i Zielenogradzie.

W budynkach należących do Tranieftu planuje się zainstalować kamery termowizyjne pozwalające na kontrole temperatury ciała.

Dodatkowo udział przedstawicieli Transnieftu w międzynarodowych wystawach i konferencjach został odwołany.

Rosnieft instaluje dozowniki

Ograniczenia związane z zagranicznymi delegacjami wprowadził również Rosnieft. Wyjątek obowiązuje jedynie w przypadkach określanych jako ekstremalne dla działalności firmy. Firma zakupiła bezdotykowe termometry do regularnego badania temperatury swoich pracowników. W pomieszczeniach zostały zamontowane dozowniki dezynfekujące.

Dotychczas w Rosji zostało odnotowanych sześć osób zarażonych koronawirusem COVID-2019.

RBK/TASS/IZ/Mariusz Marszałkowski

Koronawirus wpływa na spotkanie porozumienia naftowego OPEC+