Polacy i Duńczycy zakończyli przygotowania do procedury, która pokaże zainteresowanie przepustowością gazociągu Baltic Pipe. To kluczowy element budowy Korytarza Norweskiego ważnego dla uniezależnienia Polski od gazu z Rosji.
Open Season
6 stycznia 2017 r. o godz. 16.00 (CET) promotorzy projektu Baltic Pipe, tj. operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego – Gaz-System S.A. oraz Energinet.dk – zakończyli konsultacje Regulaminu Wiążącej Procedury Open Season dla projektu Baltic Pipe (http://www.gaz-system.pl/strefa-klienta/konsultacje-z-rynkiem/zakonczone-procedury/2017/open-season-baltic-pipe/), która jest planowana do przeprowadzenia w 2017 roku – podaje operator polskich gazociągów przesyłowych.
Jak podaje Gaz-System, obecnie promotorzy projektu prowadzą uzgodnienia w zakresie uzyskanych uwag do dokumentów procedury. Następnie przygotowane zostaną dokumenty, które będą przedmiotem konsultacji z organami regulacyjnymi w Danii i w Polsce. Uruchomienie procedury Open Season dla projektu Baltic Pipe jest uzależnione od przeprowadzonych uzgodnień z urzędami w Polsce i w Danii.
Korytarz Norweski
Procedura Open Season pozwoli ustalić zainteresowanie przepustowością Baltic Pipe. To gazociąg, który ma połączyć Polskę i Danię, a w przyszłości stać się elementem Korytarza Norweskiego, który pozwoli na dostawy gazu z norweskich złóż.
Jeżeli zainteresowanie rynku będzie odpowiednio duże, zapadnie ostateczna decyzja inwestycyjna o Baltic Pipe. Strona polska działa w koordynacji z partnerami w Danii i Norwegii. Rozmowy trwają z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej.
Brama Północna
Korytarz Norweski ma być gazociągowym źródeł nierosyjskiego gazu, który uzupełni terminal LNG w Świnoujściu w ramach koncepcji Bramy Północnej. Będzie kolejnym narzędziem dywersyfikacji. Ważnym czynnikiem wpływającym na rentowność projektu będzie zainteresowanie reeksportem przez Polskę na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.