Rz: Będzie powrót do koncepcji dalszej konsolidacji energetyki?

25 października 2017, 06:30 Alert
Enea: Elektrownia Kozienice
Enea: Elektrownia Kozienice

W ciągu kilku miesięcy opozycja parlamentarna ma zamiar przedstawić swój plan dla energetyki – donosi „Rzeczpospolita”. Jak czytamy w dzienniku, nie wykluczony jest powrót do koncepcji dalszej konsolidacji branży.

Dziennik wraca do tematu konsolidacji grup energetycznych i przypomina, że jakiś czas temu mówiło się o połączeniu PGE z Energą i Tauronu z Eneą, a także PKN Orlen z Grupą Lotos. Jednak pomysły te zeszły na dalszy plan wobec problemów górnictwa, w którego ratowanie zaangażowano grupy energetyczne.

Według cytowanego przez „Rz” Herberta L. Gabrysia, eksperta ds. energetyki w Krajowej Izbie Gospodarczej, póki co raczej nie ma dobrego klimatu do powrotu do takich koncepcji, choćby ze względu na czekające branżę inwestycje związane z odbudową mocy, czy brak nowej polityki energetycznej i napięcia w relacjach z KE.

Jednak jak pisze „Rzeczpospolita”, temat konsolidacji w energetyce może wrócić za sprawą opozycji. Cytowany przez dziennik poseł Zdzisław Gawlik, który w opozycyjnym gabinecie cieni pełni funkcję ministra energii zapowiada, że w ciągu kilku miesięcy opozycja przedstawi swój program dla energetyki. Według posła trzeba pomyśleć o stworzeniu silniejszych podmiotów, które mogłyby szukać szans zaistnienia na europejskim rynku i nie jest wykluczone, że w programie tym znajdzie się koncepcja łączenia grup energetycznych. „Rz” przypomina, że kiedy Gawlik był wiceministrem w MSP, w resorcie prowadzono rozmowy na temat konsolidacji grup energetycznych.

Rzeczpospolita/CIRE.PL