Kowalczyk: 90 tys. wniosków złożono w ramach programu Czyste Powietrze

22 października 2019, 12:00 PAP
henryk kowalczyk
Henryk Kowalczyk. Źródło: Flickr

Dotychczas w programie Czyste powietrze złożono 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł. – poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Program antysmogowy „Czyste powietrze” nabiera rozpędu, tygodniowo składanych jest 2-3 tys. wniosków o dofinansowanie termomodernizacji i wymiany pieca grzewczego – poinformował we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że od września ub.r. złożono ponad 90 tys. wniosków.

Szef resortu środowiska wyjaśnił, że wartość wnioskowanej pomocy finansowej wynosi ponad 2 mld zł. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które są operatorami programu, wydały w przypadku 55 tys. wniosków pozytywną rekomendację; ich wartość to ponad 1 mld zł.

Minister poinformował, że do beneficjentów trafiło 125 mln zł. Pieniądze w ramach „Czystego powietrza” są wypłacane po przeprowadzeniu inwestycji, czyli po ociepleniu domu, wymianie pieca grzewczego.

Głównym założeniem programu „Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach.

„”Chcemy oddychać czystym powietrzem, dlatego podjęliśmy realne działania na rzecz zwalczania smogu. „Czyste Powietrze” to program o ogromnej skali finansowej – jego budżet wynosi 103 mld zł, a realizacja planowana jest do 2029 r.” „- powiedział minister Kowalczyk.

„”Pomagamy nie tylko w wymianie pieców, ale również w termomodernizacji budynków. Dotychczas w ramach programu podjęto ponad 55 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 1 mld zł (dotacje i pożyczki)”” – dodał.

Zdaniem ministra H. Kowalczyka problem smogu w Polsce powinien zniknąć w ciągu około dziesięciu lat, ponieważ dzięki inwestycjom w nowoczesne piece i termomodernizację co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie emitować czystsze spaliny z ogrzewania.

„”Dzięki programowi uda się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o setki tysięcy ton”” – zaznaczył.

Polska Agencja Prasowa

Sawicki: Bankowa rewolucja w programie Czyste Powietrze (ANALIZA)