AlertPAPŚrodowisko

Kowalczyk: Wpłynęło 90 tysięcy wniosków z programu Czyste Powietrze

Smog. Fot. Pixabay

Smog. Fot. Pixabay

W skali kraju wpłynęło dotychczas ok. 90 tys. wniosków z programu Czyste Powietrze; podpisano ok. 60 tys. umów – poinformował we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Minister odniósł się też do sprawy wycieku oleju z Elektrowni Ostrołęka.

Kowalczyk w radiowej Jedynce powiedział, że w ramach programu Czyste Powietrze wpłynęło dotychczas ok. 90 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany pieców. Z tego zawarto już 60 tys. umów. Jak zaznaczył, można się spodziewać, że te 60 tys. jest wymieniane w tej chwili, albo już zostało wymienione.

Przyznał, że liczba dotychczas zawartych umów nie spowoduje likwidacji smogu. Dodał jednak, że jak na pierwszy rok funkcjonowania programu – jest to ilość istotna. Prognozował, że do końca roku powinno zostać złożonych 100 tys. wniosków.

“Trzeba pamiętać o tym, że jest pula wymiany pieców tych osób, które nie będą korzystać bezpośrednio z dotacji, skorzystają tylko i wyłącznie z ulgi podatkowej” – dodał minister.

Przypomniał, że wnioski o dofinansowanie wymiany pieców będą zbierane przez 10 lat, a realizacja programu Czyste Powietrze zaplanowana jest na 12 lat.

Kowalczyk pytany o wyciek oleju z Elektrowni Ostrołęka, do którego doszło 19 października powiedział, że kontrola w tej sprawie zakończy się 19 listopada.

Jak dodał, “w tej kontroli bardziej chodzi o to, aby mieć pewność na przyszłość o zabezpieczeniu i trybie postępowania w razie awarii”.

“Wiadomo z grubsza, co się stało” – powiedział minister – “nastąpiło rozszczelnienie układów turbiny przekładniowej, tam, gdzie ten olej był. Około trzech metrów sześciennych wydostało się na zewnątrz, cześć została przechwycona. Według informacji elektrowni w Ostrołęce, 600 litrów przedostało się na zewnątrz do rzeki” – powiedział minister.

Przypomniał, że po awarii były robione badania wody. Wykazały one, że woda w Narwi nie zawierała żadnych śladów oleju.

Polska Agencja Prasowa

PAS: Program Czyste Powietrze jest niewydolny. Wymaga zmian


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Niemieckie ciężarówki boją się opłat za klimat

  Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) wyraziło obawy o wysokie grzywny liczone w miliardach euro ze względu na wygórowane cele...

Udostępnij:

Facebook X X X