Energetyka

Kowalik: Nowoczesna energetyka będzie wspierać konkurencyjność gospodarki

Mirosław Kowalik / fot. Ministerstwo Energii

“Realizując plan wejścia w energetykę bardziej rozproszoną potrzebujemy systemu opartego na stabilnych wysokosprawnych i niskoemisyjnych źródłach energii wykorzystujących nasz potencjał paliwowy” – powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik podczas Kongresu 590, który odbywał się w Jasionce koło Rzeszowa.

“Energetyka funkcjonuje nie po, aby przetrwać, ale po to, żeby rozwijać się i zasilać polską gospodarkę, tak aby gospodarka ta stawała się coraz bardziej konkurencyjna” – powiedział Kowalik.

Prezes Enei zwrócił uwagę na znaczenie stabilności otoczenia regulacyjnego. “Stabilne otoczenie regulacyjne jest dla przedsiębiorców kluczowa zasadą. Jeżeli mówimy o płaszczyźnie konkurencyjnej gospodarek, zaostrzenie lub rezygnacja z danego celu ma zawsze wymiar konkurencyjny” – powiedział.

“Firmy, które reprezentuję, w sposób właściwy zaczynają transformować swoje aktywa” – powiedział Mirosław Kowalik. Wskazał na przykład Enei, która poprzez modernizację zwiększyła moc elektrowni Kozienicach o 200 MW poprawiając jednocześnie jej sprawność o kilka punktów procentowych. “Jednocześnie budujemy potencjał firm energetycznych po to, żeby realizować nowe inwestycje zgodnie z postępem technologicznym w zakresie OZE” – dodał.

Prezes Enei zwrócił uwagę, że Niemcy rozbudowując moc swoich źródeł odnawialnych utrzymują jednocześnie rezerwę dla nich w postaci 100 GW mocy w źródłach konwencjonalnych. “Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne, rezygnując z węgla kamiennego Niemcy budują kopalnię odkrywkową węgla brunatnego, który jest najbardziej emisyjny” – powiedział.

Kowailk przypomniał jednocześnie, że zgodnie z obecnymi regulacjami, każde państwo członkowskie UE decyduje o swoim miksie energetycznym i w jaki sposób będzie się transformowało swoją energetykę.

CIRE.pl


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X