Kowalik: Zależy nam na rentowności wydobycia węgla przez KHW

26 sierpnia 2016, 13:44 Energetyka

W tym tygodniu Ministerstwo Energii poinformowało o gotowej liście podmiotów, które zaangażują się kapitałowo w pomoc Katowickiemu Holdingowi Węglowemu. Największy wkład wniesie Enea. O planach wobec KHW mówił na dzisiejszej konferencji wynikowej za pierwsze półrocze 2016 r. prezes spółki, Mirosław Kowalik.

W restrukturyzację holdingu ma zaangażować się spółka Węglokoks, który zainwestuje 150 mln zł, spółka Enea – 350 mln zł , a TF Silesia – 200 mln zł. – Jesteśmy 1 z 3 inwestorów KHW. Obecnie trwają rozmowy dotyczące modelu transakcji. Istotne będzie opracowanie mapy drogowej, która pozwoli postawić spółkę na nogi oraz jak najszybciej zapewnić jej rentowność – mówił prezes Kowalik. Jak dodał przedstawiciel Bogdanki, Krzysztof Szlaga, nie ma planów, w ramach których Bogdanka miałaby się integrować z KHW. – Wpisujemy się w główny nurt górnictwa i jesteśmy w grupie Enea  – podkreślił Szlaga.

KWK Brzeszcze

Kilka tygodni temu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski informował, że restrukturyzacja KHW nastąpi poprzez wniesienie jego aktywów oraz środków trzech inwestorów do spółki celowej pod nazwą Polski Holding Węglowy (PHW). Według tamtych informacji oprócz kopalń KHW do nowej spółki trafić mają także holdingowe Centrum Usług Wspólnych oraz spółka Katowicki Węgiel, zajmująca się sprzedażą surowca z kopalń holdingu.

Źródło: BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa