AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Kozienice-Miłosna: PSE kontynuuje dialog w sprawie strategicznej linii

fot. pixabay.com

Linia 400 kV Kozienice-Miłosna ma strategiczne znaczenie dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ze względu na konieczność zapewnienia zasilania północno-wschodniej i centralnej Polski oraz wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice. Na zorganizowanym 29 marca 2017 r. przez Wojewodę Mazowieckiego oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. spotkaniu, przedstawiciele samorządów 10 mazowieckich gmin położonych w korytarzu istniejącej linii mogli zapoznać się z wynikami wstępnych analiz i dalszymi zamierzeniami Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. (PSE) 

Podczas spotkania, zorganizowanego przy współpracy z Wojewodą Mazowieckim w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, władzom zainteresowanych gmin i przedstawicielom rad gmin  PSE zaprezentowały wyniki wstępnych analiz technicznych dotyczących tej kluczowej linii oraz planowanych  kolejnych etapów działań.

– Jednym z ustawowych obowiązków PSE jest utrzymanie pełnej sprawności istniejącej sieci przesyłowej najwyższych napięć. Musimy mieć pewność, że połączenia, jakimi dysponujemy, są zdolne do zapewnienia bezpiecznej i ekonomicznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), a co za tym idzie – niezawodności dostaw energii do każdego odbiorcy. Wymaga to stałego podwyższania jakości istniejących linii 220 i 400 kV oraz ich rozwoju dla zapewnienia bieżących i przyszłych potrzeb KSE – powiedział Andrzej Kaczmarek, prezes PSE Inwestycje S.A.

PSE podkreśliły, że co do zasady, inwestycja 400 kV Kozienice-Miłosna przebiegać będzie z wykorzystaniem istniejącego korytarza. Tak, jak w przypadku każdej inwestycji, zostaną pozyskane wszystkie wymagane prawem decyzje właściwych organów administracji publicznej, w tym decyzja środowiskowa. Inwestycja zostanie zrealizowana w oparciu o wyjątkowo restrykcyjne – na tle większości państw europejskich – regulacje prawne dotyczące technicznych, społecznych i administracyjnych aspektów budowy linii najwyższych napięć.

Przedstawiciele zainteresowanych gmin mogli podzielić się swoimi opiniami i zadawać Inwestorowi pytania dotyczące planowanej inwestycji.

– Mam nadzieję, że podczas spotkania wyjaśniliśmy zainteresowanym gminom wagę planowanej inwestycji Kozienice-Miłosna. Liczymy na współpracę  z samorządami, jak i bezpośrednio z mieszkańcami. Weźmiemy pod uwagę ich zasadne postulaty, jako najlepiej znających lokalne uwarunkowania w sąsiedztwie istniejącej od ponad 40 lat linii – podkreśla Andrzej Kaczmarek, prezes PSE Inwestycje S.A.

– Deklarujemy chęć kontynuacji partnerskich rozmów. Już  niebawem odbędą się spotkana robocze w gminach z ich włodarzami przy udziale planistów gminnych i projektantów ze strony Inwestora. Planujemy również spotkania informacyjne dla mieszkańców, a następnie indywidualne spotkania z właścicielami nieruchomości – dodał.

PSE S.A. pełniące rolę operatora sieci przesyłowej w Polsce, odpowiadają m.in. za bezpieczeństwo Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Właściwe wykonywanie tego obowiązku wymaga stałego prowadzenia inwestycji – zarówno budowy nowych linii, jak i modernizacji istniejących połączeń sieciowych. Realizacja tych prac wynika bezpośrednio z ustawowych obowiązków PSE S.A. i jest strategicznym działaniem spółki.

Planowana do realizacji inwestycja w korytarzu istniejącej linii Kozienice-Miłosna należy do grupy strategicznych inwestycji służących zabezpieczeniu dostaw energii w środkowej i północno-wschodniej Polsce oraz wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2021 rok.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X