Krajowe koncerny nie rezygnują z inwestycji w poszukiwania i wydobycie

4 kwietnia 2016, 07:15 Alert

(Rzeczpospolita/CIRE)

Mimo niskich cen na rynku ropy naftowej i gazu, wydatki krajowych firm na poszukiwania i wydobycie węglowodorów będą znaczące – pisze „Rzeczpospolita”.

Jak pisze dziennik, mimo trudnej sytuacji na rynku ropy i gazu, która nie zachęca do inwestycji w obszar wydobycia i poszukiwań węglowodorów, Lotos, Orlen oraz PGNIG nie zamierzają wstrzymywać się z wydatkami na ten cel. Dziennik wyjaśnia, że krajowe firmy liczą na odwrócenie niekorzystnych tendencji w przyszłości, a proces przygotowania złóż do wydobycia to kilka lat, dlatego firmy się nie wycofują się z tej działalności, a jedynie optymalizują koszty tych działań.

Według „Rz” PGNiG ma tym roku przeznaczyć na inwestycje w obszarze poszukiwania i wydobycia środki na poziomie ubiegłorocznym, kiedy to wydał na ten cel ok. 1,4 mld zł. W planach spółki jest wykonie około 50 odwiertów (w ubiegłym roku 41 odwiertów).

Jeśli chodzi o Orlen to dziennik nie prezentuje żadnych konkretnych danych liczbowych, co do planowanych wydatków grupy w segmencie poszukiwań i wydobycia węglowodorów w Polsce, ale zwraca uwagę, że koncern przejął spółkę FX Energy, która prowadzi na terenie naszego kraju dość intensywną działalność w tym obszarze. Według informacji „Rz” grupa prowadzi obecnie wydobycie gazu w Polsce na siedmiu złożach i jest na zaawansowanym etapie zagospodarowywani trzech kolejnych złóż.

Lotos natomiast koncentruje się na złożach w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Do końca 2017 roku chce zagospodarować złoże B8, a w planach ma jeszcze zagospodarowanie złóż B4 i B6, co ma nastąpić na przełomie lat 2018 i 2019.