Polska zbliża się do pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, ale kamienie milowe czekają

20 września 2022, 12:30 Alert

Komisja Europejska podpisała z Polską umowy w sprawie finansowania ze środków Funduszu Odbudowy. Kolejnym krokiem będzie podpisanie porozumienia operacyjnego i złożenie wniosku o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Przelew będzie jednak możliwy po realizacji kamieni milowych: reformy sądownictwa oraz wdrożenia specjalnego narzędzia informatycznego.

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Rzeczniczka Komisji Veerle Nuyts poinformowała, że umowa finansowania i umowa pożyczki pomiędzy Komisją a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie. Są to dokumenty wymagane do realizacji płatności w ramach funduszu odbudowy, który służy do realizacji projektów zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. – Wymagają jeszcze podpisania ustalenia operacyjne. Po ich podpisaniu, państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele – wyjaśniła rzeczniczka.

W przypadku Polski obejmuje są dwa główne warunki – kamienie milowe. Mowa o zachowaniu niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystanie Arachne, narzędzia informatycznego służącemu wykrywaniu nadużyć finansowych – Bez spełnienia kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa do zrealizowania – poinformowała rzeczniczka KE.

Polska liczy na środki Krajowego Planu Odbudowy w celu realizacji projektów infrastrukturalnych, między innymi w energetyce, jak port instalacyjny morskich farm wiatrowych.

Komisja Europejska/Mariusz Marszałkowski

Korolec: Polska skorzysta z KPO później niż Europa, ale może to zrobić skuteczniej (ROZMOWA)