Kubów: Uchwalenie ustawy o morskiej energetyce wiatrowej jest konieczne

7 października 2019, 12:45 Energetyka
energetyka wiatrak oze morskie farmy wiatrowe offshore

Między innymi na temat ustawy o morskiej energetyce wiatrowej mówił podczas debaty „Morskie farmy wiatrowe – program energetyczny czy gospodarczy?” na Kongresie 590 wiceminister energii Krzysztof Kubów. W jego ocenie brak ustawowych ram rozwoju sektora offshore może doprowadzić do jego niezrównoważonego i nieskoordynowanego rozwoju tego typu źródeł.

– Zgodnie z projektem PEP 2040 morska energetyka wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego Polski już w 2025/2026 r., a do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet 10 GW mocy wiatrowych – powiedział podczas denaty wiceminister Kubów. – Morskie farmy wiatrowe w Polsce będą pełnić rolę regulującą pracę sieci elektroenergetycznej, zapewniając wyższą stabilność generacji energii w porównaniu do innych typów instalacji OZE, takich jak fotowoltaika czy lądowe farmy wiatrowe – dodał.

Wiceminister energii zaznaczył również, że obecnie trwają prace nad zmianami regulacji prawnych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

– W zakres tych prac, które rozpoczęły się na początku bieżącego roku, weszły między innymi wielomiesięczne konsultacje między zainteresowanymi inwestorami, stowarzyszeniami branżowymi oraz partnerami zagranicznymi, w tym na na poziomie administracji rządowej – z Wielką Brytanią i Danią – powiedział wiceminister Kubów.

Jego zdaniem uchwalenie ustawy o morskiej energetyce wiatrowej jest konieczne z uwzględnieniem dwóch grup inwestorów – posiadających już pozwolenia na sztuczne wyspy i pozwolenia środowiskowe oraz tych, którzy w najbliższym czasie takie pozwolenia uzyskają. a także tych, którzy pozwolenia budowlane uzyskają dopiero po 2025 roku.

– Celem naszych prac jest stymulacja rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wypracowane propozycje regulacji będą również obejmowały kwestie związane z modelem przyszłego wsparcia inwestycji – pokreślił wiceminister Kubów.

Zdaniem wiceministra energii brak określenia ustawowego ram rozwoju sektora offshore może doprowadzić do jego niezrównoważonego i nieskoordynowanego rozwoju. – W takiej sytuacji, w przypadku wyłączenia pracy morskich farm wiatrowych, koszty z tym związane musieliby ponosić wszyscy obywatele – wskazał wiceminister Kubów.

CIRE.PL

Tchórzewski: Losy ustawy offshore wciąż są nieznane. Nowelizacja zajmie mniej czasu