Kurella: PGNiG jest nadal podstawowym graczem na rynku gazu

3 października 2013, 14:13 Energetyka

– Umowa, którą dziś podpisujemy z PGE GiEK SA pokazuje, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo liczy się jako poważny dostawca gazu dla naszych partnerów biznesowych – powiedział p.o. prezesa PGNiG Jerzy Kurella podczas konferencji prasowej, towarzyszącej podpisaniu umowy na dostawę gazu ziemnego dla nowego bloku Elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak poinformował Kurella, wartość umowy – zawartej na 20 lat – przekracza ponad 3 mld zł. Wolumen gazu to 281 mln m3 w skali roku. Dostarczany surowiec to gaz ze złoża zielonogórskiego.

– Pierwsze dostawy mają nastąpić od 1 sierpnia 2015 r., ale uzgodniliśmy dużą elastyczność ze względu na możliwe obsunięcia w inwestycji – powiedział Jerzy Kurella.

Jak podkreślił p.o. prezesa PGNiG, zawarta umowa jest dla spółki bezcenna, bowiem stanowi informację dla rynku, że PGNiG nadal będzie podstawowym graczem na rynku gazu.

– Mam nadzieję, że umowa będzie nie tylko sukcesem komercyjnym PGNiG, ale umożliwi PGE prowadzenie dalszych dużych inwestycji w Gorzowie. Negocjacje były trudne, ale obie strony wyszły z nich zadowolone – powiedział Kurella.

W jego ocenie umowa wieńczy bardzo dobrą współpracę obu podmiotów w ostatnich kilku latach.

Kurella ocenił, że nie będzie kolejnych dużych inwestycji z zakresu energetyki gazowej i kogeneracji, jeśli nie będzie po stronie parlamentarzystów i rządu wsparcia dla takich przedsięwzięć.

– Mamy więc nadzieję na zakończenie prac nad ustawami wsparciowymi dla energetyki, zwłaszcza w zakresie wysokosprawnej kogeneracji. O systemie wsparcia długo się już debatuje, ale mamy nadzieję, że sprawa zbliża się do szczęśliwego finału – powiedział Jerzy Kurella.