Kurtyka: Czysta energia wymaga nowego planu globalnej współpracy transatlantyckiej

21 stycznia 2021, 11:15 Atom

Tematami dyskusji „Nowe spojrzenie na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu” były cele neutralności klimatycznej, perspektywa współpracy UE-USA w kwestii energii oraz sprawiedliwa transformacja energetyczna. Spotkanie zostało zorganizowane przez Atlantic Council w ramach V. Globalnego Forum Energii. W konferencji, która odbyła się 20 stycznia 2021 roku, uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka – informuje resort.

Zrównoważony rozwój

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka stwierdził, że Polska kładzie nacisk na konieczność równoważenia ambitnych planów i możliwości technologicznych. – Powodzenie wysiłków na rzecz stworzenia gospodarki niskoemisyjnej zależy przede wszystkim od społecznej akceptacji zachodzących zmian. Droga, którą należy podążać, to zrównoważony społecznie i środowiskowo rozwój, z naciskiem na modernizację, zmiany technologiczne oraz innowacje, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne środowisku wykorzystanie zasobów – zaznaczył.

– Niemniej jednak o wiele ważniejsze są działania praktyczne. Teraz jest odpowiedni moment do zaprojektowania nowego planu globalnej współpracy transatlantyckiej, opartego na wspólnych wartościach i interesach. Wstępne założenia transformacji na rzecz czystej energii, przedstawione przez nową amerykańską administrację, wydają się mieć silne podobieństwa do Europejskiego Zielonego Ładu – powiedział minister Kurtyka.

Zauważył, że Polska rozpoczęła drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej z zupełnie innego punktu niż partnerzy europejscy, dlatego to musi potrwać. – Polska weszła w okres transformacji z bilansem energetycznym praktycznie w całości zależnym od jednego surowca – węgla. W ciągu dwóch najbliższych dekad planujemy wybudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny oparty na źródłach energii odnawialnej oraz energetyce jądrowej – wyjaśnił.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Kloc: Czy zawodność OZE wpędzi Europę w kryzys energetyczny?