Jak dodał, w przypadku Gorzowa istnieje możliwość zapewnienia gazu dla tego bloku gazowo-parowego z lokalnych źródeł, „z oddalonej o około 60 km kopalni gazu”.Podkreślił, że energia ekologiczna to bezpieczeństwo energetyczne, ale to również przykład na inwestycję, która pozwala sięgnąć po niezagospodarowane dotychczas w wystarczającym stopniu aktywa, jakim są sieci ciepłownicze.
– Inwestycja w Gorzowie Wielkopolskim to element modernizacji polskiej energetyki, która musi być oparta o nowoczesne i konkurencyjne technologie – powiedział wiceminister energii.- Nowy blok w Elektrociepłowni Gorzów to przykład zastosowania najnowszych technologii w energetyce, które zdecydowanie przyczynią się do ograniczenia emisji m.in. dwutlenku siarki i tlenków azotu – powiedział wiceminister Kurtyka. Podkreślił również, że realizacja tego rodzaju inwestycji sprawia, że Polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej. W połączeniu z ograniczeniem niskiej emisji mogą one wpłynąć na jakość powietrza w naszym kraju.
Oddany do użytku blok energetyczny w Elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) to kompletny obiekt, wyposażony we wszystkie systemy niezbędne dla jego prawidłowej pracy. Nowa instalacja po części zastąpiła dotychczas używane, wysłużone elementy infrastruktury, wykorzystujące węgiel jako paliwo. Obecnie projekt wykorzystuje gaz z polskich źródeł lokalnych.